Az őszapók, cinegék, fakopáncsok, rigók, sármányok és pintyek szívesen fogyasztják a kihelyezett táplálékot, ám azt, hogy ezek a madarak honnan érkeztek és merre tartanak, a gyűrűzés segítségével lehet megtudni.
A madarász délelőtt programja a hálók óránkénti ellenőrzése köré szerveződik. A madárgyűrűző szakemberek kimennek a hálókhoz, óvatosan kiszedik és vászonzsákocskákban viszik a madarakat a gyűrűzőasztalhoz. A gyűrűzések alkalmával a madarakat meg is lehet simogatni és lehetőség kínálkozik közeli madárfotók elkészítésére is. A MME közleménye szerint a rendezvényre rövid időre is érdemes kilátogatni, bármikor be lehet kapcsolódni.
A madárgyűrűzés a madarak egyedi jelölésén alapuló kutatási módszer. A sorszámozott gyűrűkkel megjelölt madarak megfigyelése sokat elárul az életükről., Segítségével megismerhető az egyes madárfajok szezonális vonulási útvonala, pihenő- és táplálkozóhelye, telelőterülete, így a madárvonulási rendszerek egész Földünket átfogó hálózata.
A standardizált módszereken alapuló mintavételezés során megfogott, megjelölt és visszafogott madarak adatainak felhasználásával nyert eredmények a költőállományok olyan jellemzőire engednek következtetni, amelyek szükségesek a populációváltozások hátterében húzódó okok - túlélési valószínűségek, a teljes élettartamra vonatkozó reprodukciós siker - felderítéséhez.
A vizsgázott madárgyűrűzők legtöbbször önkéntes madarászok, természetvédelmi szakemberek vagy kutatók. A hazai Madárgyűrűzési Központ jelenleg 429 madárgyűrűzőt regisztrál, akik évente hozzávetőlegesen 230 ezer madarat gyűrűznek.
Az ünnepi madárgyűrűzésről további információk itt olvashatók.