Borús európai és Egyesült Államokbeli atomenergia-jövőt jósol Varró László, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető közgazdásza, akit a Budapest Energy Summit című nemzetközi rendezvényen elhangzott múlt heti előadása kapcsán kérdeztünk.
A tapasztalatok alapján e térségekben egyre nehezebb pénzügyi és politikai - többek között az egyre szigorodó biztonsági előírásokra visszavezethető - akadályok állnak a további nukleáris fejlesztési elképzelések előtt - hangoztatta a különböző beállítottságú érintettek által egyaránt alapvető igazodási pontként hivatkozott szervezet vezető szakembere. E tekintetben borúlátásra ad okot a finn, a francia, vagy épp az USA-beli Dél-Karolina és Georgia állam példája is.
Miközben e két kontinensen az atomerőművek zöme 40 éves élettartama végén jár, kiesésük klímavédelmi és ellátásbiztonsági szempontból nem kívánatos következményekkel jár – szögezte le Varró László. Már csak azért is, mert a fejlett államokban még mindig kétszer annyi villamos energia származik nukleáris blokkokból, mint nap- és szélerőművekből. Ebben a helyzetben a kormányok előtt nem áll egyszerű út – fogalmazott a vezető közgazdász.
Vannak országok, mint Németország vagy Kalifornia, amelyek az atomenergia teljes kivezetése mellett döntöttek, és vannak – például Nagy-Britannia vagy New York állam -, ahol továbbra is elkötelezettek a nukleáris eljárások iránt. Egy biztos: a választás mindenütt stratégiai figyelmet igényel – szögezte le Varró László.
A többek – így a paksi atomerőművet tulajdonló állami MVM korábbi vezetője, Mártha Imre - által felvetett élettartam hosszabbítási lehetőségek kapcsán Varró László úgy látja: ahol lehetséges a működés kinyújtása, ott ez költséghatékonysági szempontból feltétlen üdvözlendő. Több Egyesült Államokbeli blokk esetében engedélyezték már a 40 éves üzem további 20 éves megtoldását. A Mártha Imre által felvetett 80 évről ugyan tényleg zajlik szakmai párbeszéd, de ilyen célú jóváhagyást az amerikai nukleáris hatóság máig nem adott ki. A jelenleg Pakson működő blokkok ilyetén lehetőségeit illetően Varró László nem kívánt véleményt nyilvánítani, mondván: ennek megítélése az Országos Atomenergia Hivatal hatásköre.
Mindemellett Kína olyan erőteljes nukleáris fejlesztési programot hajt végre, hogy világszinten az atomenergia-termelés aránya akár még a jövőben is szinten maradhat – szögezte le az IEA vezető közgazdásza.