aukció;gyémánt;ékszer;

- 13,5 milliárd forintért kelt el az a kő, amit Rózsaszín örökségnekbecéznek

Történelmi ékszerek sorjáztak Genfben.

A New York-i aukciós héttel párhuzamosan Genfben kivételes ékszerek kerültek kalapács alá novemberben. A Bourbon-Parma család kollekciójából származó darabok kivétel nélkül vevőre találtak a svájci város hagyományos rendezvényén, amelyen a legnagyobb izgalmat egy briliánsokkal komponált igazgyöngy függő okozta. A csodás darab 36,2 millió dollárért kelt el, ami ebben a műfajban világrekordnak számít.

A Sotheby’s kasszájába összesen 125 millió dollár került, amelyhez mások mellett egy Patek Philippe karóra, a "The Asprey" 3,9 millió dolláros rekordeladással járult hozzá. A Bourbon ékszerekből befolyt, összesen 53.1 millió dollárnyi bevétel is rekordot jelentett, megdöntve Windsor hercegnője, vagyis Wallis Simpson - a brit trónról lemondani kényszerült VIII. Edvárd felesége - csecsebecséiért kifizetett 50,3 milliós csúcsot, amelyet egy 1987-es eseményen jegyeztek fel.

Marie Antoinette ékszereinek értékét nem csak kivételes szépségük, hanem a történelem tragikus fordulatai is az egekbe emelték. A királynő, mielőtt lefejezték, gondosan pamutba csomagolta, és egy faládába helyezte féltett kincseit, és titokban eljuttatta azokat Brüsszelbe. Innen később Bécsbe, az osztrák császár, Marie Antoinette unokaöccse őrizetébe került a gyűjtemény, majd 1795-ben Marie Antoinette lánya, Marie-Thérèse és általa a Bourbon-Parma család vehette birtokába. Az egyik legszemélyesebb darab, egy briliáns gyűrű, „MA” monogrammal, amelybe a királynő egy hajtincsét is elrejtette, kikiáltási árát megötvenszerezve, 4,44 millió dollárt ért meg valakinek.

Marie Antoinette függője 36,2 millió dollárt ért

A genfi szenzációk sorát a Christie’s is gyarapította. A „Leonardo da Vinci of Diamonds” címet vívta ki az aukciósház rendezvényén egy pink színű, 19 karát súlyú gyémánt, amelyet 44,5 millió dollárnál ütöttek le, így jutalékkal együtt 50 millió dollárt ért. A Pink Legacynek ("Rózsaszín örökség") nevezett követ 1920-ban csiszolták Dél-Afrikában és a De Beers gyémántcég akkori tulajdonosa, az Oppenheimer család őrizte, majd továbbadta az ismeretlennek, aki most aukcióra bocsátotta. De a mostani vevő ismert, nem más, mint az amerikai Harry Winston ékszerház, amely azonnal átkeresztelte a követ The Winston Pink Legacynek. Amióta 2013-ban a Swatch felvásárolta a céget, a Harry Winston rendesen költött az ékszerpiacon, övé lett egy 101.73 karátos fehér, gyöngyformára vágott kő 26,7 millióért, és egy kék, 13.22 karátos brill 23,8 millió dollárért. A pink ékkövek világrekordját tavaly Hongkongban állították fel, az 59,6 karátot nyomó tétel 71,2 millió dollárért talált gazdára. A Pink Star Diamondról egyszer már azt hitték sikerült eladni, 2013-ban 83 milliót ígért érte valaki a Sotheby’s genfi árverésén, de a számlát „elfelejtette” kiegyenlíteni.

Azért folyamatosan növekszik az értelem szerepe, mert a gének nem Marionett-bábuként mozgatnak bennünket, hanem inkább ösztökélnek vagy óvnak bizonyos cselekedetektől.