Miután az egyik iránytartó giroszkópja elromlott, a HST október elején biztonsági üzemmódba kapcsolt. Az űrteleszkóp csapata ezt nagyjából három hét alatt megjavította, és nem sokkal később a Hubble rá is állt egy tőlünk körülbelül 11 milliárd fényévre, a Pegazus csillagképben található, számos olyan galaxist felölelő területre, amelyekben csillagkeletkezés zajlik. Ám az újbóli üzembe helyezés sem volt egyszerű feladat - írja a Csillagászat.hu.
Az irányítócsoportnak először ugyanis nem sikerült “újraéleszteni” a giroszkópot, így egy tartalékot aktiváltak. Ez azonban hamar elképesztően nagy, óránként forgási sebességet jelzett. A HST-nek összesen hat giroszkópja van, de általában egyszerre csak hármat használ. Mivel a hat közül kettő már korábban elromlott, ez volt az utolsó tartalék giroszkóp. A NASA egy másik szakértőkből álló csoportot is bevont, hogy együtt találják ki, hogyan javítsák meg a pörgettyűt. Többhetes kreatív töprengés, tesztelések és apróbb visszalépések sorozata után arra jutottak, valamilyen “dugulás” lehetett a hiba oka. A javítás után a tartalék giroszkóp már normálisabb forgási ráta értékeket kezdett mutatni.
A NASA más kutatócsoportjai közben kidolgozták az egygiroszkópos működés forgatókönyvét is. Bár most erre nem volt szükség, a kutatók szerint előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz.