;

Brexit;

A brit kormányfő egyelőre hiába kísérletezik azzal, hogy meggyőzze az Unióval kötött megállapodás ellenzőit

- May menti a menthetőt

Szinte reménytelen helyzetbe került a brit kormányfő a keddi parlamenti szavazás előtt. A képviselők többsége ugyanis várhatóan elveti az Európai Unióval kötött megállapodást.

Theresa Maynek mindössze négy napja maradt arra, hogy meggyőzze a parlamenti képviselőket arról, mindenki jobban jár, ha megszavazza az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről szóló megállapodás feltételeit, mert ha nem, nagy veszély fenyegeti az országot. A sikerre azonban igen csekély az esély, becslések szerint a kormánypárti brit konzervatívok mintegy száz képviselője sem kívánja támogatni az egyezséget. Ezért a brit kormány néhány képviselője - a Times értesülései szerint - arra próbálja rávenni a kormányfőt, hogy halassza el a szavazást. Azzal érvelnek, hogy az EU jövő csütörtöki és pénteki csúcstalálkozóján a miniszterelnök még finomíthatna a megállapodáson. Ez ellen szól azonban, hogy Brüsszel többször is hangoztatta, a megállapodásban foglaltakon már nem hajlandó változtatni.

A brit kormánykoalíció kis pártja, az északír DUP emelte a tétet azzal, hogy nemcsak azt jelentette be, számára elfogadhatatlan az egyezmény, a parlamenti voksolás után meg is kívánja buktatni May kabinetjét.

KulcskérdésAz Unióval kötött egyezség legvitatottabb pontja az ír-északír határellenőrzés ügye. Erről lényegében tartalékmegoldás született - hogy elkerüljék az ellenőrzés visszaállítását -, de May szerint csak olyan megállapodást érhetett el, amely ezt a megoldást tartalmazza. Így egységes vámügyi szabályozás léphetne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között, ha két éven belül nem jönne létre olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzést.

Szinte reménytelen helyzetbe került a brit miniszterelnök, s érdekes módon pártján belül éppen azok kezdik meggondolni magukat, s az egyezmény aláírására ösztökélnék párttársaikat, akik eddig a Brexit legnagyobb hívei voltak. Közéjük tartozik Liam Fox kereskedelmi miniszter, aki azzal érvelt: egyre nagyobb esélyt lát arra, hogy a May és az Európai Unió közötti megállapodás elutasítása esetén a Brexit sem következik be. „Reális veszélyt látok arra, hogy a képviselőház, amelyben a maradáspártiak vannak többségben, el akarja lopni a kilépést a brit emberektől, ami antidemokratikus támadással érne fel” – érvelt a politikus. Hasonlóan beszélt Nick Timothy, a miniszterelnök Brexit-párti tanácsadója, aki úgy vélte, el kell fogadni a megállapodást, mert az elutasítása soft Brexitet, sőt akár egy a kilépésről szóló megismételt népszavazást jelenthet.

A miniszterelnök kompromisszumot próbál kötni a Brexit legádázabb híveivel, szerdán és csütörtökön is folyamatosan tárgyaltak egymással. Ennek az lenne a lényege, hogy kedden megszavaznák ugyan a tervezetet, de a megállapodás legkényesebb részeinek érvénybe lépése előtt a tory képviselőknek még beleegyezésüket kellene adniuk. Ez lényegében azt jelenti, hogy a törvényhozás vétójogot kapna.

Amennyiben a tervezetet May minden erőfeszítése ellenére kedden elutasítják, úgy a következő lépés egy parlamenti bizalmi szavazás lenne a kormánnyal szemben. Ezen nyilvánvalóan bukna May csapata, ami előrehozott választások kiírását jelentené, s azt, hogy a képviselők meglehetősen zivataros karácsonyi ünnepekre készülhetnek fel.

Az Európai Unió mentőövet dobna a brit kormányfőnek, látván szorult helyzetét. Ezért a Daily Telegraph úgy tudja, hogy az EU a jövő héten, a szavazás után felajánlja Maynek az 50-es cikkely hatályának kitolását, ami a kilépés 2019. március 29-i kiterjesztését jelentené, így elkerülve azt, hogy London mindenfajta megállapodás nélkül („no deal”) lépjen ki az Európai Unióból.

Felmérhetetlen károkA brit pénzügyminiszter szerint az Európai Unióval kialakult kereskedelmi kapcsolatok jelentős részét lerombolná, ha országa megállapodás nélkül lépne ki. Philip Hammond emlékeztetett rá, a külkereskedelem csaknem 65 százaléka zajlik uniós szerződések alapján. Mint mondta, a jelenlegi kapcsolatrendszer 45 év alatt épült ki, és a brit gazdaság elválaszthatatlanul összefonódott az uniós gazdaságokkal. 

Ma választják meg a német kereszténydemokraták új elnökét, aki nagy valószínűséggel az ország következő kancellárja, az Unió vezető személyisége lesz majd.