Franciaország;sárgamellényesek;

- Szakszervezetek sztrájkkal, politikusok bizalmatlansági indítvánnyal támogatják a sárgamellényeseket

Az ellenzék bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormánnyal szemben, egy szakszervezet pedig 48 órás munkabeszüntetést hirdetett, ami egy hét múlva veszi kezdetét.

Bizalmatlansági indítványt terjeszt be hétfőn a francia kormány ellen három baloldali ellenzéki párt - jelentette be csütörtökön Olivier Faure, a szocialisták főtitkára. Faure hozzátette, hogy a szocialista, a kommunisták és a Lázadó Franciaország párt az elkövetkező napokban szövetségeseket keres majd a bizalmi szavazáshoz más politikai csoportok körében. A hatályos törvények szerint a bizalmatlansági indítvány benyújtását a képviselők legalább tíz százaléka kezdeményezheti, vagyis 58 képviselő kell hozzá. A szocialistáknak 29, a "lázadóknak" 17, a kommunistáknak 12, vagyis együtt megvan a pártoknak a szükséges számú mandátuma.

A sárgamellényesek támogatására 48 órás sztrájkot jelentett be az energiaszektorban dolgozókat tömörítő CGT szakszervezet

- írja a Reuters. A munkabeszüntetés december 13-án veszi kezdetét. A szakszervezet azzal indokolja a döntését, hogy Emmanuel Macron a szektort érintő átalakításai hosszú távon komoly veszélyt jelentenek a munkahelyekre, miközben függő helyzetbe hozzák Franciaországot.

A tüntetők részéről még nem érkezett reakció se az ellenzéki pártok, se a CGT közeledésére. A sárgamellényeseké egy alulról szerveződő, vezetők nélküli mozgalom, ami eddig elzárkózott mind a politikai pártoktól, mind a szakszervezetektől. Kezdetben az üzemanyagadó emelése miatt vonultak utcára, de hamar zászlójukra tűzték például a megemelt nyugdíjkorhatár 60 évre csökkentését, a progresszív adórendszer bevezetését, a minimálbér növelését és a maximálbér meghatározását - céljaikról egy 40 pontos listát is közzétettek. Így amikor a francia kormány véres demonstrációk sorozata után az üzemanyag eltörlését ajánlotta, a gesztus már kevésnek bizonyult.

Macron szerdán arra szólította a politikai pártokat és szociális partnereket, hogy egyértelműen és határozottan szólítsák nyugalomra a tüntetőket. A felhívásnak hét szakszervezet tett eleget csütörtökig.

Uniós bírósági döntéstől függ, hogy az Egyesült Királyság egyoldalúan elállhat-e a kiválástól. Az ítélet döntő pillanatban lehet hatással a brit parlament euroszkeptikus és uniópárti tagjaira is.