jövedelem;ekho;adózás;Ecofin;

- Szigorítanának az uniós pénzügyminiszterek

Az uniós pénzügyminiszterek tanácsa szerint Magyarországnak feszesebbé kell tenni a költségvetését. A kormány hallani sem akar erről.

A tervek szerint kedden az Országgyűlés költségvetési bizottságában meghallgatták volna Varga Mihály pénzügyminisztert arról, hogy milyen választ adott az Európai Bizottság magyar költségvetési hiányt kifogásoló ajánlásaira, ám ez a fideszes tagok ellenállása miatt meghiúsult. A kormánypárti képviselők ugyanis előre megmondták, hogy a jelentés napirendre vételét nem támogatják. Varju László, az országgyűlési bizottság elnöke a Népszavának elmondta, hogy ezt azért tehették meg, mert a megszorításokkal járó költségvetési kiigazítás elmaradásáért nem kell szankcióra számítania Magyarországnak, ugyanis nem tagja az euróövezetnek.

Az ügy azonban Brüsszelben folytatódik, ugyanis újabb költségvetési útmutatásokat adott a magyar kormánynak a tagállamok pénzügyminisztereiből álló EU Tanács (Ecofin). A testület kedden elfogadott határozatában egyrészt megállapította, hogy Magyarország elmulasztotta végrehajtani a korábbi ajánlásait, másrészt módosította az eddigieket.

Az Ecofin úgy ítéli meg, hogy Magyarország továbbra is eltér attól a pályától, amely a fenntartható középtávú költségvetési célhoz vezet. Ennek egyik okát abban látják a pénzügyminiszterek, hogy hazánk nem teljesítette a 2018. júniusában tett brüsszeli ajánlásokat.

Az EU Tanács akkor azt javasolta, hogy az elsődleges államháztartási kiadások nominális növekedése 2018-ban ne haladja meg a 2,8 százalékot, ami a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékát kitevő éves strukturális kiigazításnak felel meg. Az ajánlások között szerepelt az is, hogy a magyar kormány az összes rendkívüli bevételt a hiány csökkentésére használja fel, és növekedésbarát módon biztosítsa az államháztartási egyenleg tartós javulását. Egy hónappal később elfogadott határozatában az EU Tanács 2019-re a GDP 0,75 százalékát kitevő korrekciót tartott szükségesnek.

Magyarország az október 15-i határidőig reagált az Ecofin észrevételeire. A brüsszeli értékelés szerint Budapest nem tett eredményes intézkedéseket. Ezért az Ecofin most módosított ajánlásokat fogalmazott meg, amelyekre Budapestnek 2019. április 15-ig kell jelentésben válaszolnia.

A kormányközi döntéshozó fórum megállapítása szerint a magyar strukturális hiány 2018-ban a bruttó hazai termék (GDP) 2,3 százalékával magasabb lesz az 1,5 százalékban meghatározott középtávú költségvetési célnál. Emiatt jövőre a már korábban meghatározott, a GDP 0,75 százalékát kitevő korrekciót további 0,25 százalékos kiigazítással kell megfejelni. Az Ecofin szerint a GDP 1 százalékát elérő strukturális korrekció szükséges annak érdekében, hogy Magyarország a korábbi ingadozások után visszatérjen a megfelelő költségvetési pályára.