CIA;Egyesült Államok;Szaúd-Arábia;

Gina Haspel, a CIA igazgatója

- A CIA-igazgató zárt körben beszél a szenátusnak Hasogdzsi meggyilkolásának részleteiről

Gina Haspel a külügyi bizottság és a hírszerzési bizottság vezetőit tájékoztatja az ügyben.

Gina Haspel, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója kedden zárt körű tájékoztatót tart az amerikai szenátusban a Hasogdzsi-ügyről – jelentette a Wall Street Journal című lap.

Az újság meg nem nevezett kongresszusi forrásokra hivatkozva az MTI összefoglalója szerint arról adott hírt, hogy Haspel a szenátus külügyi bizottságának, valamint hírszerzési bizottságának vezetőit tájékoztatja a szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásának részleteiről.

A CIA igazgatójának tervezett tájékoztatójára azt követően kerül sor, hogy a múlt héten több törvényhozó is erőteljesen bírálta őt, mert nem vett részt azon a szintén zárt körű tájékoztatón, amelyet Mike Pompeo külügyminiszter és James Mattis, a védelmi tárca irányítója tartott a kongresszusban az ügyről. Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor egyenesen azzal fenyegetett, hogy mindaddig nem hajlandó egyetlen lényeges ügyben sem voksolni a kongresszusban, amíg nem kap tájékoztatást a CIA-tól.

A CIA titkosított – bár részleteiben kiszivárgott – jelentése szerint Hasogdzsi meggyilkolásának hátterében Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös állhat.

„Valószínűleg ő rendelte el (Hasogdzsi) halálát”– olvasható a jelentésnek az amerikai sajtóban nyilvánosságra került részletében.

A herceg az amerikai hírszerzés szerint legalább 11 üzenetet váltott legfőbb tanácsadójával, Abdullah al-Kahtánival, aki azt a 15 tagú szaúdi csoportot felügyelte, amely október 2-án Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán meggyilkolta Hasogdzsit. Rijád mindig tagadta a trónörökös érintettségét az ügyben.

A CIA mindazonáltal óvatosan fogalmaz.

„Hiányzik a közvetlen bizonyítékunk arra, hogy a herceg gyilkosságra adott volna parancsot”– olvasható a jelentésben.

Gina Haspel az amerikai kormányzat egyetlen magas rangú tisztségviselője, aki meghallgatta a Hasogdzsi meggyilkolásakor az isztambuli konzulátuson készült hangfelvételt. Az igazgatónő elutazott Törökországba, majd a hangfelvételek tartalmáról tájékoztatta Washingtonban Donald Trump elnököt.

Dzsamál Hasogdzsi AFP

A múlt hét elején, miután Pompeo és Mattis tájékoztatta a törvényhozókat az ügyről, a védelmi miniszter szintén úgy nyilatkozott az újságíróknak, hogy az Egyesült Államoknak nincs közvetlen bizonyítéka a herceg esetleges érintettségére.

„Sem a hírszerzésnek, sem bárki másnak nincs erre bizonyítéka”– jelentette ki.

Amióta az idén májusban kinevezték a CIA igazgatójává, Gina Haspel nem adott nyilatkozatot, kerülte a nyilvánosságot, és csupán egyetlen alkalommal mondott beszédet, a Kentuckyban lévő Louisville egyetemén, ahol diplomázott. Életrajza szerint azonban szakértője a Közel-Keletnek, és egyebek között törökül is beszél.

Az Egyesült Államokban élő Dzsamál Hasogdzsit október 2-án ölték meg Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán, ahová azért ment, hogy beszerezze a szükséges iratokat a házasságkötéséhez. A török hatóságok szerint az újságírót előre kitervelten megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe, holttestét pedig feldarabolták, majd megsemmisítették. Rijád eleinte azt állította, hogy Hasogdzsi elhagyta az épületet és utána tűnt el, majd azzal állt elő, hogy az újságíró dulakodás közben vesztette életét a konzulátuson.  A szaúdi uralkodó és a koronaherceg egyaránt határozottan cáfolja, hogy tudomása lett volna a gyilkosság tervéről és végrehajtásáról.

Az Európát fenyegető biztonsági kihívásokról tárgyalnak a NATO-országok külügyminiszterei kedden és szerdán.