Fidesz;Gödöllő;szemét;hulladékgazdálkodás;kukaholding;NHKV;

- Legyőzte a Fidesz a gödöllői kukadémont

Nem osztja az Észak-Kelet-Pest és Nógrád megyei hulladéktársulás új, fideszes vezetője azt az olvasatot, hogy ma már a szemétszállítást is csak a párt bizalmasai irányíthatják. Mindenesetre az eddigi elnököt, a valóban kevéssé kormánybarát Gémesi Györgyöt - nem kis habverés után - ma levették a tábláról.

Ma délelőtt – lapunk korábbi információinak megfelelően - Fördős Attilát, Vác fideszes polgármesterét választotta meg az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás tanácsülése, miután november elején rendkívüli feszültségeket követően a korábban az LMP-vel szövetkező Gémesi György gödöllői polgármester lemondott. A 113 települést képviselő 116 tag közül 91 képviselője jelent meg, akik közül a titkos szavazáson 88-an adtak le érvényes szavazatot. Számarányukat tekintve 75, a képviselt lakosság arányában pedig épp kétharmaduk szavazott Fördős Attilára. Egyetlen ellenjelölt akadt az exjobbikos Kurdi Ferenc személyében.

Fördős Attila első hosszabb felszólalásában cáfolta, hogy pártutasításra cselekedne. Szándékai szerint szeretné konszolidálni a társulás tulajdonában lévő, a térség hulladékelszállításáért felelős Zöld Híd BIGG Nkft. helyzetét és visszaállítani a bizalmi tőkét. Megválasztása után hozzátette: célja a hulladékgazdálkodás konszolidálása. Mivel ennek feltételei anyagilag behatároltak, először a forrásokat biztosító NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-vel szeretne pénzügyi tárgyalásokat folytatni. Reméli, hogy a rend helyreállítása nem vet fel se közegészségügyi, se politikai, se hangulati kérdéseket.

Mint ismert, a Zöld Híd egy hónapja - több éves panaszkodás után - arra hivatkozva, hogy a lakossági kukadíjat beszedő, állami NHKV-tól nem kapta meg a működésükhöz szükséges legalapvetőbb forrásokat sem, szabályszerűen beszüntette a térségben a kukák ürítését. Az ilyenkor eljárni köteles katasztrófavédelem két munkanapra rá a Zöld Híd eszközeivel, saját költségén újraindította a beszedést. Ezalatt a Fidesz éles politikai támadássorozatot intézett Gémesi György ellen. 

Vécsey László

Vécsey László, a térség fideszes országgyűlési képviselője szerint az „LMP-s” Gémesi György azért hagyta abba a szemét összeszedését, mert az ellenzék vesztett a választásokon. (A gödöllői polgármester pártja a választások előtt szövetkezett az LMP-vel, de már szakítottak.) E nyomás alatt, november elején Gémesi György lemondott a Zöld Hidat birtokló társulás elnöki posztjáról, máig az ügyvezetői teendőket ellátva. A kormányközeli sajtó jelentéktelennek tűnő problémák felnagyításával ezalatt is folytatta a támadássorozatot.

Az eredményhirdetés előtt az ellenjelölt, Kurdi Ferenc lapunknak szintén abbéli reményének adott hangot, hogy szakmai alapon rendezni lehet a Zöld Híd helyzetét. A maga részéről elképzelhetőnek tartja, hogy az NHKV azért nem adott elég pénzt a Zöld Hídnak feladatai ellátásához, mert a vezetését a Fidesz ellenzékinek bélyegezte. Ezt az eljárást megengedhetetlennek nevezte.

A gyűlés után Fördős Attila lapunknak nem kívánt véleményt formálni arról, hogy a Zöld Híd valóban kevés pénzt kapott-e az NHKV-tól: ezt vizsgálatnak kell eldöntenie. Míg az NHKV véleményét behatóan ismeri, addig a cég tényleges anyagi állapotát nem - tette hozzá. (A lapunknak nem nyilatkozó NHKV állítólag a Zöld Híd által benyújtott költségelszámolások megalapozottságát vitatja.) Fördős Attila az átadás-átvétel legvégső határidejeként az év végét jelölte meg. Ám bízik abban, hogy már addig sikerül a helyzet rendezésével a katasztrófavédelemtől visszavenni a hulladékszállítás irányítását. Van elképzelése a Zöld Híd új vezetőjének személyére is. Értelemszerű célja, hogy mindez a jövőben a cég bázisán történjen meg; különben nem is vállalta volna a jelöltséget – fűzte hozzá. (A kormány által alapított hulladékgazdálkodási vizsgálóbizottság tagja, a szintén fideszes Balla György lapunknak jobb megoldásként említette, ha a térségi települések átszerződnének más hulladékszállítókhoz.)

A „pártirányítási” felvetéseket elvető Fördős Attila kérdéseinkre nem kívánta kommentálni azokat a híreket, miszerint Vécsey László szervezésében a különböző gyűlések előtt többször egyeztettek a kormánypárti és velük rokonszenvező polgármesterek, illetve értesülésünk szerint társulás belső levelezésében címzettként országos fideszes vezetők is szerepeltek. A tisztséget a hazája iránti elkötelezettség miatt vállalta – mondta erre. Nem osztja a választás eredményének ama olvasatát, hogy ma Magyarországon már a települési hulladék elszállításának anyagi hátterét is csak egy fideszes vezető biztosíthatja. Szerinte a helyzet rendezéséhez bizalomra van szükség, és a településvezetők túlnyomó többségének támogatása ezt tükrözi. A támogatás mögött meghúzódó egyedi szándékokat viszont nem vizsgálta.

Demokratának lenni annyi, mint nem félni támogatni a Fideszt?Az ülés elején Gémesi György az ülés vezetését átadta – a mellette korábban kiálló – korelnöknek, Veresegyház polgármesterének, Pásztor Bélának. Ugyanakkor a tevékenységével kapcsolatos támadásokra több alkalommal reagált. A legaktívabb hozzászólónak a leghátsó sorban, egy oszlop mögött helyet foglaló Fördős Attila bizonyult, aki gyakorta egyeztetett az előtte helyet foglaló Vécsey Lászlóval. A fideszes váci polgármester többször is kétségbe vonta az ülésvezetés jogszerűségét, aminek kapcsolatban egyedi indítványokat tett. Egyik felszólalása szerint, mivel a szavazatszámlálók megismerhetik a voksolók személyét, így a választás nem lehet titkos, így inkább szavazzanak nyíltan. A másik jelölt, Kurdi Ferenc továbbra is ragaszkodott az eredeti napirend szerinti titkos szavazáshoz. Az erről kialakult vitában egy Fidesz-szimpatizáns azzal buzdított nyílt szavazásra, hogy „demokratának lenni annyit tesz, mint nem félni”. Fördős Attila a kérdés megszavazását indítványozta, ám ezt az ülésvezető megtagadta. A patthelyzetet egy „na, menjünk” kiáltás törte meg, ami után a tömeg mégis hajlandó volt titkosan szavazni.
MIÉP-esből lett kormánypártiAz 56 éves Fördős Attila 1988-ban MDF-esként kezdte a politizálást, majd 1992-ben csatlakozott a Csurka István féle Magyar Út Körökhöz, később pedig a MIÉP-hez. Itt 2003-ban már országos elnökségi tag. A radikális pártból 2004-ben lép ki. Vác képviselőtestületének húsz éve tagja. 2006-ban már a Fidesz-KDNP-színeiben indul a polgármesteri székért, sikertelenül. 2009-ben belépett a KDNP-be. 2010-ben némi belharcok közepette, egy fideszes jelölt ellenében, KDNP-támogatással választották meg polgármesterré. 2014-ben viszont már újra az egységes Fidesz-KDNP nevében újrázhatott. 2004-ig élelmiszeripari mérnökként dolgozott például a Zwack Unicumnál, az Univernél és a Várda Drinknél. Nős, három gyermek apja.

Egy kézen össze lehet számolni, hogy 2010 óta hány olyan nagy horderejű ügy volt, amelyben az akaratát rendre elemi erővel keresztülvivő Orbán-kormány végül visszavonulót fújt. Ezen kevesek egyike a nagyjából egy évet megélt vasárnapi boltzár, amelynek terve időről időre újra felbukkan - írja a Vasárnapi Hírek.