A francia rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a jóléti, szociális intézkedésekért tüntető francia sárgamellényesek ellen szombaton Párizs központjában, mert át akartak törni egy rendőrkordont. A párizsi prefektúra tájékoztatása szerint
A szombati megmozdulás hajnalban kezdődött, a Champs-Élysées sugárútat 6-kor zárták le a forgalom elől. Sok üzlet és étterem kirakatát a tulajdonosok bedeszkázták erre a napra, okulva a múlt szombati károkból. A tüntetők a sugárúton vonultak végig, és egy részük - a belügyminisztérium szerint mintegy 1500 ember - a Place de l'Étoile-on át akarta törni a rendőrkordont, amire a rendőrök könnygáz és vízágyúk bevetésével válaszoltak. A tömeg szétszóródott, de
"Kora reggeltől felszerelkezett és határozott emberek elképesztő erőszakot mutattak. Megtámadták a rendőröket, akik maguk is ritkán tapasztalt erőszakról számoltak be. Eddig több mint 107 elállítás történt" - mondta Édouard Philippe miniszterelnök a párizsi prefektúrán tett látogatásán.
Ugyanakkor országszerte békés tüntetésekről is érkeztek hírek: délig mindegy 36 ezren vonultak az utcákra, közülük 5500-an a fővárosban tiltakoztak.
a felmérések szerint 75 és 84 százalék közötti a francia társadalomban a szimpatizánsok aránya. A november 17-i első országos tiltakozáson 282 ezren, múlt szombaton 106 ezren tüntettek, közülük 8 ezren Párizsban a rendőrség szerint.
A közösségi médián át spontán szerveződő, a politikai pártokat és a szakszervezeti képviseletet is elutasító mozgalomnak továbbra sincs vezetője. A szombaton utcára vonultak legfőbb követelései az üzemanyagadó eltörlése mellett továbbra is az életszínvonal javítására vonatkozó, szociális intézkedések, de többen követelték Emmanuel Macron államfő lemondását is.
A sárgamellényesek tüntetése mellett szombaton Párizsba demonstrációt hirdetett meg a CGT szakszervezet is, valamint várható egy tüntetés a külföldi diákok kiadásainak emelése ellen. A rendőrség mintegy 5 ezer tagját vezényelte ki szombaton a fővárosi utcákra, és további 5 ezret vidéken.
Pénteken tárgyaltak volna a megmozdulás képviselői Édouard Philippe miniszterelnökkel, ám ez végül nem valósult meg: alulról szerveződő mozgalom lévén, a sárgamellényesek többsége nem érezte úgy, hogy a szóvivőként fellépő 8 tüntető legitim módon képviselné őket. A szóvivők ezt tudomásul vették és visszaléptek, közülük csak ketten találkoztak végül a miniszterelnökkel.