Jóváhagyták az Ukrajnának nyújtandó új makroszintű pénzügyi támogatási program legelső, 500 millió eurós kifizetését – jelentette be pénteken az Európai Bizottság.
Valdis Dombrovskis, a brüsszeli testület euróért és szociális párbeszédért felelős alelnöke az MTI összefoglalója szerint hangsúlyozta, hogy
„az Európai Unió folyamatos politikai és pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának. Ezen határozat kulcsfontosságú pillanatban született, amikor Ukrajna és lakosai új keletű agresszióval néznek szembe Oroszország részéről, és szükségük van a nemzetközi partnerek szolidaritására.”
Hozzátette: az ilyen agresszív magatartás a mai Európában elfogadhatatlan.
Legfeljebb egymilliárd euró áll rendelkezésre Ukrajna számára a júliusban jóváhagyott program keretében, amelynek célja, hogy segítsenek fedezni a finanszírozási igényeket, illetve végrehajtani a strukturális reformprogramot. A makroszintű támogatások pénzeszközei alacsony kamatozású és hosszú lejáratú hitelek formájában állnak rendelkezésre, az egyetértési megállapodásban elfogadott konkrét szakpolitikai intézkedések végrehajtásától függően.
Mint közölték, Kijev eleget tett az első kifizetés teljesítésére vonatkozó szakpolitikai kötelezettségvállalásnak, például a korrupcióellenes küzdelem, az adózási környezet kiszámíthatóságának javítása és az állami tulajdonú vállalatok irányításának megerősítése terén.
„Ez fontos és biztató jelzés arra nézve, hogy Ukrajna a jelenlegi biztonsági környezet és a soron következő választási ciklus ellenére is folytatja a reformokat”– mondta Pierre Moscovici uniós pénzügyi biztos.
Ezzel a kifizetéssel a 2014 óta Ukrajnának nyújtott európai uniós makroszintű pénzügyi támogatások teljes összege már eléri a 3,3 milliárd eurót.
Előterjesztették a jövő évi uniós költségvetés újabb tervezetétAz Európai Bizottság előterjesztette a jövő évi uniós költségvetés újabb tervezetét, miután a társjogalkotó intézményeknek nem sikerült határidőre megállapodásra jutniuk az eredeti javaslatról.
A határidő előző hétfőn járt le, a tagállami kormányok tanácsának és az Európai Parlamentnek addig kellett volna kompromisszumra jutniuk, ami végül nem sikerült. A szabályok értelmében ilyen esetben az Európai Bizottságnak új javaslatot kell kidolgoznia, amelynek alapján hamarosan újraindulhatnak az intézményközi tárgyalások.
Az újabb tervezet 165 milliárd euró kötelezettségvállalást és 148 milliárd euró tényleges kifizetést irányoz elő, egy-egy milliárddal kevesebbet, mint a korábbi. A brüsszeli testület közölte, hogy a cél a kompromisszum elérése a bőkezűbb kiadási keretet indítványozó parlament és a hangsúlyt a takarékosságra helyező tanács között, hogy az Európai Unió tovább folytathassa beruházásait a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés, a kutatás, az innováció és a fiatalok támogatása érdekében.
„Minden európainak érdeke, hogy az intézmények gyorsan megállapodjanak a 2019-es büdzséről, ezért felszólítom az EP-t és a tanácsot, hogy találjanak megoldást, s így biztosítsák a szükséges pénzügyi alapokat a kutatók, a diákok, a vállalkozások, a gazdák és a hátrányos helyzetűek számára” – jelentette ki Günther Oettinger uniós költségvetési biztos. A bizottsági közleményben megjegyezték: a javaslat megalkotásakor abból indultak ki, hogy az Egyesült Királyság a jövő évi kilépést követően 2021-ig, a tervezett átmeneti időszak végéig hozzá fog járulni az EU büdzséjéhez.