Gyilkosság, vesztegetés, pénzmosás, drogcsempészet. Még csak néhány hete tart Joaquin „a Köpcös” Guzman nagy médiafigyelemmel kísért pere New Yorkban, de máris filmbeillő részletek derültek ki a rettegett mexikói drogbáróról. Már az egyik első tanú, Zambada „a Király” Garcia, – a Sinaloa kartellt vezető Ismael Zambada testvérét ugyancsak drogügyletek miatt tartóztattak le, ám vádalkut kötött a hatóságokkal – lerántotta a leplet egykori szövetségeséről és a velejéig korrupt rendszerről. Elmondása szerint Guzmanék havonta összességében 300 ezer dollárt „osztottak szét” a mexikói rendőrök, ügyészek, sőt Interpol ügynökei között, a hatóságok a zsebükben voltak.
Egy ízben előfordult például, hogy arra kérték őt, százezer dollárt adjon át egy mexikói tábornoknak, máskor a börtönből megszöktetett drogbáró autóját rendőri felvezetés kísérte a fővárosba. Felidézte azt is, mikor 1992-ben egy bárban „a Köpcösék” sikertelenül megpróbáltak végezni egy rivális banda vezetőjével, – akit tíz évvel később mégis utolért végzete – és több gyilkosságról is beszámolt. Guzmant az ügyészség is azzal vádolja, hogy többször ő maga húzta meg a ravaszt, és rendelte el a holttestek eltüntetését, és hogy gyémántokkal kirakott pisztolyával és aranyozott puskájával olykor személyesen irányította halálosztagát. Egy másik egykori kartelltag, Miguel Ángel Martinez arról vallott, hogy a drogbáró három magángéppel hordta a biztonságos házakba a drogkereskedelemből befolyt készpénzt, a megkent alkalmazottak pedig kérdezősködés nélkül váltották a dollárt pesóra. Guzman állítólag olyan gazdag volt, hogy minden strandon állt egy villája és minden államban volt egy farmja, az egyikben például még egy kisebb állatkertet is berendezett. Közben nagy lábon élt, Makaóra járt kaszinózni, Svájcba fiatalító kezelésre, és több nőt is kitartott.
A világ egyik legkegyetlenebb, legbefolyásosabb és leggazdagabb bűnözőjeként jellemzett „Köpcös” tagadja bűnösségét, ügyvédei azzal védekeznek, hogy a férfiból a rendőrség és a média próbál bűnbakot faragni. Szerintük Guzman korántsem ördögi figura, a drogcsempészet valódi irányítója Ismael Zambada, aki azért csúszhat ki mindig a rendőrség kezei közül, mert dollármilliókkal vesztegette meg Pena Nieto és Felipe Calderon korábbi mexikói elnököt, akik persze hevesen tagadják a vádakat. Védői úgy vélik, ezt már csak az is bizonyítja, hogy Guzman hiába volt többször is börtönben, vagy kényszerült bujdosásra, a drogkereskedelem egy pillanatra sem állt meg.
A bíróság egyébként már az esküdtek kiválasztásában is komoly nehézségekbe ütközött, akadtak ugyanis, akik a drogbáró rajongójának vallották magukat, mások testi épségüket féltették. Jellemző, hogy még a bűnöző felesége is rendkívül népszerű, a máig nagy lábon élő 29 esztendős mexikói szépséget több mint 400 ezren követik az Instagramon. Bár a hölgy megjelent a tárgyaláson, a bíróság azt megtagadta a pártól, hogy megöleljék egymást. Ha a négy-öt hónaposra tervezett per végén Guzman bűnösnek bizonyul, életfogytiglani börtönre számíthat. Hogy a mexikói drogkartell valóban jól megvan egykori vezetője nélkül, azt jól jelzi, hogy múlt hónapban Kaliforniában egy tízmillió dolláros drog- és fegyverszállítmányukat fülelték le, a szervezet éves bevételét pedig dollármilliárdokra becsülik.
Szakértők szerint kétségtelen, hogy a bűnözőknek a börtönben a helye, de a drogkartelleket nem lehet ilyen egyszerűen lefejezni, amíg van kereslet, addig kínálat is mindig lesz. Sőt, egy vezető eltávolítása még ellentétes hatást is kiválthat, hiszen háború alakulhat ki az utódlásáért, és lejjebb eshetnek az árak is. Hiábavaló volt a még 2006-ban a drogkartellek ellen meghirdetett háború is, csak vérfürdőt eredményezett.
A statisztikák szerint 2006 és 2017 között legalább kétszázezer gyilkosság történt Mexikóban, csak tavaly 25 ezer emberrel végeztek, és több tízezer embert eltűntként tartanak nyilván. Közben a drogpiac virágzik, az Egyesült Államokban is egyre nagyobb problémát okoznak a függők, a statisztikák szerint két évvel ezelőtt 64 ezer amerikai halt bele túladagolásba.
A drogkereskedelemnek, erőszaknak és korrupciónak persze az idén frissen megválasztott új mexikói elnök is hadat üzent. A ma beiktatott Andrés Manuel López Obrador kampányában azt ígérte, hogy új alapokra helyezi stratégiáját, és fegyverek helyett a szegénység és egyenlőtlenség felszámolására törekszik majd.