Szíria;Aszad-rezsim;kivégzések;

- Börtönben meghalt tízezrek haláláért kell felelnie az Aszad-rezsimnek

Esély sincs a polgárháború lezárására egy tartós békével, amíg nem szolgáltatnak igazságot a kormány börtöneiben meghalt tömegeknek - az ENSZ a történtek tisztázására szólítja fel a szír vezetést.

Mondják meg az áldozatok családjának, mi történt szeretteikkel, és adják át a nyilvántartásokat, illetve a halottak maradványait - szólították fel az ENSZ háborús bűnöket vizsgáló nyomozói szerdán a szír kormányt, írja a Reuters. Megállapításuk szerint ugyanis

a szír polgárháború 8 éve alatt több ezer letartóztatásba került ember halt meg vagy tűnt el Bassár el-Aszad rezsimjének börtöneiben.

Esély sincs egy tartós békemegállapodásra, amíg az áldozatoknak nem szolgálnak igazságot, jelentette ki ezzel kapcsolatban a nemzetközi vizsgálóbizottság.

Az ENSZ biztonsági tanácsának egy jelentése szerint a szervezet birtokában van egy lista "ezrek vagy tízezrek" nevével, akik letartóztatásba kerülésük után vélhetően meghaltak. Többségük 2011 és 2014 között került a szír kormány fogságába.

"A legtöbb letartóztatás alatti haláleset a szír titkosszolgálat, illetve a katonai ügynökségek által fenntartott fogva tartási helyeken történt. A Bizottságnak ugyanakkor nincs tudomása egyetlen alkalomról sem, hogy az elhunytak testét vagy ingóságait átadták volna"

- olvasható a jelentésben. A hozzátartozóknak megküldött értesítésben szinte minden ilyen esetben szívroham, illetve agyvérzés szerepelt. Sokak esetében, akiket ugyanonnan hurcoltak el, megegyezik a halálozás ideje, ebből pedig csoportos kivégzésekre lehet következtetni. Majdnem mindig két, Damaszkuszhoz közeli katonai kórházban állapították meg a halál beálltát, a fogva tartás helyét pedig nem közölték.

"A kormánypárti erőknek és a szír államnak késlekedés nélkül fel kell fednie a sorsát azoknak, akik letartóztatásuk során eltűntek" - jelenti ki az ENSZ. Mint megjegyzi a jelentés, ez vonatkozik úgy a szír kormánycsapatokra, mint az őket támogató orosz hadseregre és milíciákra.

A történtek a népirtás emberiesség elleni bűnének gyanúját is felvetik egy 2016-os ENSZ jelentés szerint.

Meghalni is drága SzíriábanA halálozásról szóló értesítés kézhezvételét követően Szíriában egy hónapja van a hozzátartozóknak hivatalosan regisztráltatniuk családtagjuk halálát, írja a Reuters. Ennek elmulasztása esetén bírságot kell fizetniük, melynek összege egy év után tovább emelkedik.
Ugyanakkor szírek milliói hagyták el otthonaikat a polgárháború alatt, és sokan közülük külföldre menekültek, így rengeteg embernek esélye sincs megfelelni a határidőnek. A szabályozás ennél fogva a lakhatását és tulajdonhoz való jogát is veszélyezteti a szír menekülteknek hazájukban. Különösen nehéz helyzetben vannak a nők, akiknek örökösödési jogának érvényesítését további bürokratikus akadályok nehezítik.

Trump kampánya után a magyar kormánynak is dolgozhat a külföldi érdekek képviseletére specializálódott lobbista.