Zöldzóna;madáretetés;

Széncinege az etetőn

- Az énekesmadarakat már lehet etetni, a vízieket viszont tilos

Kezdődik az itthon maradott és az északibb, mostohább téli klímájú területekről hozzánk érkező énekesmadarak etetési szezonja.

Az énekesmadarak etetési időszakának nagy része hazánkban az első fagyok késő őszi beköszöntétől ezek megszűnéséig, november második felétől márciusig tart. Az etetők madárforgalma elsősorban a tél keménységétől, ezen belül is főleg a hótakaró vastagságától és tartósságától függ. Enyhe teleken az etetőket látogató madarak faj- és egyedszáma gyakran csak fele, harmada a megszokottnak. 

Az énekesmadaraknak adható téli madáreleségeket három plusz egy csoportba sorolják a szakemberek: napraforgó, amibe apró szemű kölest is lehet keverni; állati zsiradék (háj, faggyú, főzéssel sótlanított szalonna, cinkegolyó); alma (gallycsonkokra szúrva és földre szórva) és bogyók (vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa, fagyal); plusz ivó- és fürdővíz, a befagyott itatókban a naponkénti vízcsere. Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője felhívta a figyelmet: bármi mással kísérletezni felesleges, és a madarakra nézve kockázatos lehet. 

A vízimadarakat etetni tilos!

vízimadarak etetése viszont veszélybe sodorja, megbetegíti és pusztulásra ítéli az állatokat, ami ellen világszerte küzdenek a hatóságok és a természetvédelmi szervezetek. A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai ugyanis alapvetően eltérnek a klasszikus etetőket látogató énekesmadarakétól. Etetésük szennyezi a környezetet, közben kikapcsolja a téli túlélést szavatoló vonulási viselkedést, ami tömeges jégbefagyásukat okozza. Növeli a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót, az ebből eredő sérülésveszélyt és a fertőző betegségek terjedését. A tömeges érintkezés az emberekre is veszélyes, ez különösen a madárinfluenza miatt jelent óriási kockázatot. Ráadásul a folyamatos "kenyérdiéta" is megbetegíti a madarakat - hangsúlyozta a szakember.  

Az  1890-ben indult települési madáretetési mozgalom keretében a mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése egyedülálló élményt kínál a kertekben, a parkokban, de akár a lakásból is - derül ki a szervezet közleményéből.    

A rendőrség azt javasolja az autósoknak, hogy válasszák a beregsurányi, barabási, lónyai vagy a tiszabecsi közúti határátkelőhelyek egyikét.