Újabb videót posztolt Facebook-oldalán Orbán Viktor, amiből kiderült, miért szomorú szerinte a vasárnap: hát a britek kilépési szándéknyilatkozatának elfogadása miatt, amit uniós vezetőként maga is aláírt.
A miniszterelnök szerint a katonapolitikai és civilizácisó veszteségen túl gazdasági deficit is éri Magyarországot Nagy- Britannia EU-kilépése miatt. „Ha a britek maradtak volna, a következő években Magyarországnak is több pénz jutott volna az unió költségvetéséből”.
Orbán ezután a kormánypropaganda színvonalán próbálta megmagyarázni a Brexit okait: „Felelősség terheli az Európai Unió vezetőit azért, mert a Brexit bekövetkezett. Most az történt, hogy a migránsokat beengedtük, a briteket meg nem tudtuk bent tartani (…) Ha nem engedték volna be a nyugat-európai országok a migránsokat, akkor szerintem a britek bent tudtak volna maradni”.
A magyarázat nemhogy sántít, hanem azonnal elbukik. Más országok migránsbefogadása ugyanis kevéssé hat a brit helyzetre.
A brit The Migration Observatory adatai szerint 2004 és 2017 között 5,3 millióról 9,3 millióra nőtt az országba érkező migránsok száma, és a növekedést főként az unióból érkező munkavállalók pörgetik: tavaly már a gazdasági bevándorlók 39 százaléka az EU-ból érkezett.
A bevándorlók legnagyobb csoportját születési hely (922 ezer fő) és állampolgárság (1,021 millió fő) szerint is Orbán legnagyobb európai szövetségesei, a lengyelek teszik ki Angliában – mögöttük India, Pakisztán áll a sorban, ötödik helyen pedig a románok szerepelnek (411 ezer állampolgárral).
Ráadásul 250-300 ezer magyar is kivándorolt dolgozni Angliába. Ők is gazdasági migránsok tehát, de őket Orbán Viktor azzal nyugtatta, hogy nem kell aggódniuk, az ő helyzetük nem romlik - lefordítva ez azt jelenti, hogy nem kell visszatérniük Magyarországra.
A kilépést az euroszkeptikus britek azért is támogatták, mert úgy gondolták, hogy az EU bürokratizmusa visszaveti kereskedelmi lehetőségeiket. A Brexit után viszont az unión kívül legalább 60 országgal kell új kereskedelmi szerződéseket kötniük, és elveszítik azt a piaci védelmet és fedezetet, amit az EU gazdasági szövetsége jelentett korábban.