A belügytől kért ki statisztikákat Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, hogy megtudja, „hogyan hatott a szégyenletes szabálysértési törvény módosítása annak első hónapjában”. Arra kérdezett rá, hogy országosan hányszor figyelmeztettek hajléktalanokat pusztán azért, mert közterületen pihentek, és hány eset végződött szabálysértési eljárással.
Az adatokból azt láthatjuk, hogy egy hónap alatt összesen 235 helyszíni figyelmeztetés történt és 9 esetben indult szabálysértési eljárás -- utóbbi eddig Budapesten kívül Gödöllőn, Kaposváron, Nyíregyházán, Pécsen és Székesfehérváron és többnyire őrizet lett az eredménye.A kilenc, eljárás alá vont hajléktalan közül nyolcat küldtek rács mögé.
„Időközben az is kiderült, hogy hiába hazudik "sikert" az embertelen emberminisztérium, erről szó sincs: 931-gyel több férőhelyet vettek csak igénybe országosan okt. 15-e óta, miközben tudjuk, hogy Magyarországon 4 ezer hajléktalan ember éjszakázik közterületen. Magyarul ez alkotmányellenes, embertelen, és ha itt az lenne a cél, amit mondanak, hogy fedél legyen az érintettek feje felett, totálisan hatástalan, sőt, mivel emberek kikerülnek a szociális szakma látóteréből, borzasztóan veszélyes is”
- írta Facebook-oldalán Szél.
Miközben a rendőrök üzemszerűen vegzálják a rászorulókat, az ezt lehetővé tévő törvény jó eséllyel alkotmányellenes: a kaposvári és a székesfehérvári járásbíróság is az Alkotmánybírósághoz fordult, és ügyvédek, jogászok százai tiltakoztak petíció formájában az embertelen szabályozás ellen.
A hatóságot azonban nem hatják meg a jogi aggályok: hiába mentett fel például a pécsi bíróság egy padszennyezéssel (!) gyanúsított hajléktalant, a rendőrség megfellebbezte a nem jogerős döntést, hogy mindenképp őrizetbe vehessék az utcán élő férfit.