Szaúd-Arábia;kínzások;

- A szaúdi kormány szerint nem vár áramütés, korbács és szexuális zaklatás a letartóztatott civilekre

Két szervezet, az Amnesty International és a Human Rights Watch is megerősítette, hogy brutális kegyetlenséggel kínozzák a szaúdi börtönökben fogvatartott nőjogi aktivistákat. Az ország vezetése szerint mindez hazugság.

Minden alapot nélkülözőnek nevezte a szaúd-arábiai tájékoztatási minisztérium pénteken kiadott közleménye több emberi jogi szervezetnek azt a vádját, hogy az országban kínozzák és szexuálisan zaklatják a letartóztatott nőjogi aktivistákat. "A Szaúd-Arábiai Királyság kategorikusan elutasítja a vádakat. A képtelen, név nélküli vagy nem megbízható forrásokra hivatkozó tanúvallomások egyszerűen hamisak" - áll a közleményben.

Ezzel szemben áll egyrészt az Amnesty International (AI) kedden közzétett jelentése. Ez három személy tanúvallomása hivatkozva írja,

a letartóztatott aktivisták közül többeket "ismétlődően áramütéssel és korbácsolással kínoztak, aminek következtében néhányuk "képtelen volt járni vagy akár rendesen megállni a lábán".

Hasonló nyilatkozatában a Human Rights Watch (HRW) jól tájékozott forrásokat idézett, akik elmondták, hogy

a szaúdi vallatók legalább három nőjogi aktivistát megkínoztak. Mindkét szervezet nyilatkozatában az áll, hogy a letartóztatottakat szexuálisan is zaklatták.

A kínzások áldozata a Reuters szerint elsősorban az a tucatnyi nő, akik a vezetés jogáért küzdve sértettek törvényt. Közülük hatan vannak még mindig börtönben - annak ellenére, hogy már engedélyezett a jogosítvány-szerzés nőknek is. A szaúdi nőknek ugyanakkor továbbra is tilos bankszámlát nyitni, ingatlant vagy értékes ingóságot vásárolni, egyedül repülőre szállni, nem dönthetnek házasságról vagy válásról, nyilvános helyeken pedig csak a családosoknak elkülönített részeken tartózkodhatnak.

"Ha ezek a szexuális zaklatásról és a rossz bánásmód más formáiról szóló beszámolók megerősítést nyernek, az újabb, a szaúdi hatóságok által végrehajtott, felháborító jogsértésekre derít fényt, alig néhány héttel Dzsamál Hasogdzsi brutális meggyilkolása után" - hangsúlyozza nyilatkozatukban Lynn Maalouf, az Amnesty közel-keleti kutatási csoportjának igazgatója.

Fizetett betegszabadságot, és az inflációnak megfelelően növekvő béreket követelnek. Szándékosan az év talán legforgalmasabb napjára időzítették a munkabeszüntetést.