sztrájk;Amazon;Black Friday;

Illusztráció

- Fekete péntek: 10-ből 9 munkás sztrájkol a spanyol Amazon-központban

Fizetett betegszabadságot, és az inflációnak megfelelően növekvő béreket követelnek. Szándékosan az év talán legforgalmasabb napjára időzítették a munkabeszüntetést.

Sztrájkba léptek pénteken a billió dolláros cégóriás, az Amazon internetes áruház Madrid melletti logisztikai központjának dolgozói jobb fizetési és munkafeltételeket követelve. Mint a munkásokat tömörítő CGT szakszervezet közölte, a San Fernando de Henaresben található központban

a nappali műszakban dolgozók 90 százaléka csatlakozott a munkabeszüntetéshez.

A munkavállalók problémája, hogy az áprilisban lejárt korábbi kollektív szerződésüknél jelentősen rosszabb az, amit utána kötöttek velük. Többek közt a bérek inflációkövetését és a fizetett betegszabadságot követelik.

Az Amazon tájékoztatása szerint ugyanakkor a szakszervezet hazudik, és a munkások többsége valójában felvette a munkát pénteken is. Továbbá azt is állította a cég, versenyképes fizetést biztosítanak a helyi ágazati normáknak megfelelően, és dolgozóikkal a párbeszéd "nyitott és közvetlen".

A 2012-ben létesített logisztikai központ volt az első, amelyet a cégóriás létesített Spanyolországban. Mára mintegy 2400 munkavállalót foglalkoztat, közülük 1600 embert határozatlan idejű szerződéssel.

A dolgozók idén már harmadszor léptek sztrájkba a kollektív szerződés miatt, most szándékosan "fekete pénteken" (Black Friday), ami a vásárlást ösztönző rengeteg leárazás miatt a cég számára az egyik legforgalmasabb nap az évben. Arra készülnek, hogy a karácsonyi ünnepeket megelőzően még további öt napon tartanak munkabeszüntetést. A sztrájkolók péntek délután felvonulást is terveznek, valamint, hogy élőlánccal veszik körbe munkahelyük épületét. A megmozduláshoz csatlakozni kívánnak a fekete péntek ellen tüntető antikapitalista civilek is.

A munkások közt nincs jó híre az AmazonnakAz Amazon a világ egyik legértékesebb cége, tőzsdei értéke a közelmúltban átlépte az 1000 milliárd dollárt. Ennek ellenére - vagy éppen ezért - a munkavállalói kizsákmányolásáról hírhedt a cég. Fizetésük alacsony, a munkakörnyezetük rossz, és folyamatosan szigorú kontroll alatt tartják őket. Szeptemberben például előbb azért kellett bocsánatot kérnie az Amazonnak, mert kiderült, hogy szabadalmaztattak egy új munkaeszközt, ami gyakorlatilag egy ketrec munkásoknak. Később pedig egy oktatófilmjük okozott botrányt, mely arra tanította a cég középvezetőit, hogy kémkedéssel és rábeszéléssel hogyan előzzék meg, hogy a munkások együttesen léphessenek fel. A videó alapján szakszervezet-alapítás kockázatát rejti magában, vagyis a profitra veszélyes még az is, ha egyszerűen barátkoznak egymással az alkalmazottak. Többen is úgy nyilatkozott akkor, hogy az Amazontól kirúgják azokat, akik szóvá teszik a rossz munkakörülményeket.

Több ezer közép-amerikai, zömmel hondurasi indult útnak, hogy Mexikón át az Egyesült államokban telepedjen le. Az amerikai elnök inváziótól tart és több ezer katonát vezényelt a mexikói határra.