Váratlan előterjesztés került fel Józsefváros önkormányzatának honlapjára, melynek lényege, hogy a budapesti VIII. kerület megadóztatná a rövid távú lakáskiadást - szúrta ki a Mérce. Ez a gyakorlatban az ingatlanárakat egekbe emelő Airbnb-t és az ahhoz hasonló szolgáltatások visszaszorítását jelenti.
A „javaslat az építményadóról szóló 38/2014. (XI.13.) önkormányzati rendelet módosítására” tárgyú előterjesztést Sára Botond polgármester jegyzi, és jövő héten kerül a képviselő-testület elé. A módosító javaslat szerint az önkormányzat 2019. január 1-től az egyéb szálláshely-szolgáltatásokat nyújtókat a kiadott lakás vagy lakások alapterülete után adóztatná: évente kéne megfizetni egységesen 1820 forintot minden, a turistáknak rövidtávra kiadott négyzetméter után.
A javaslat egyébként világosan kifejti, az Airbnb lakáskiadások állnak a célkeresztjében: „az egyéb szálláshely-szolgáltatás nyújtása elsősorban a társasházi lakások rövid távú hasznosítása, jellemzően az AIRBNB és az egyéb szállásmegosztó portálok segítségével valósul meg”, írják. Mint ilyen, nem is az első a kerületben: tavaly október óta már csak akkor lehet az Airbnb-n szobát kiadni a VIII. kerületi házak lakásaiban, ha a lakók ebbe beleegyeznek.
A dokumentum szerint Józsefvárosban 939 ilyen „egyéb szálláshely” üzemel, ezek tulajdonosai legnagyobb részt magánszemélyek. Eddig is kellett a kiadásuk után kommunális adót fizetni, azonban lakásként a jelenleg hatályos szabályozás szerint mentesültek az építményadó alól. Amennyiben Sára javaslatát elfogadják, a kerület 117 885 295 forint adónövekedést könyvelhet el. Ennél is fontosabb lehet a javaslat elfogadásának társadalmi hatása.
Rövid távon, egy-egy napra kiadva ugyanis hatalmas pénzeket kereshet lakásával egy tulajdonos; olyan összeget, amit egy állandó lakó nem tudna megfizetni. Ezért rengeteg tulajdonos vonta ki lakását a klasszikus lakásbérlési piacról, aminek eredménye egyrészt a leszűkült kínálat, ami magában is felhajtja az árakat. Másrészt akik továbbra is hosszabb távra adják ki lakásaikat, a havi bérleti díjakat közelítették ahhoz az összeghez, amit rövidtávú kiadással kereshetnének ugyanennyi idő alatt. Ugyanezért, sokan vettek befektetési céllal lakást, melyek így szintén elérhetetlenné váltak azoknak, akik egyszerűen csak lakni szeretnének Budapesten.
A probléma súlyát jelzi, hogy már a VI. kerület is tett ilyen irányú lépéseket: ha valaki az új szabályok alapján Airbnb-re akar bejegyeztetni lakást, Terézvárosban minden szobáért egyszeri, akár másfél millió forintos parkoló-mérleg díjat kell fizetnie. Amennyiben a józsefvárosi javaslatot is elfogadják ebben a formában, az sokakat eltántoríthat az Airbnb-től, és rövid távon csökkentheti legalábbis a kerületi albérletárakat. Ha pedig főváros-szinten hoznának hasonló intézkedéseket, előbb-utóbb talán ismét megfizethetővé válna a budapesti lakhatás.