;

civil szervezetek;bevándorlási különadó;

- Valamelyik civil szervezet mégis befizette a bevándorlási különadót

Egyelőre nem tudni, ki ismert magára, mint adóalany.

Valamelyik civil szervezet befizetett 100 ezer forint bevándorlási különadót – írja a napi.hu a Magyar Államkincstár októberi mérlege alapján. A portál felidézi: augusztus 25-től bevallási és adófizetési kötelezettséget írnak elő a törvények a civil szervezetek számára a bevándorlással összefüggésben, de eddig egyetlen ilyen szervezet sem vallott be különadót.

Egyelőre nem tudni, hogy melyik szervezet ismert magára, mint adóalany.

„Mi nem fizettünk”– mondta a portálnak Siewert András, a Migration Aid vezetője.

Korábban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Transparency International és az Amnesty International is úgy nyilatkozott, hogy rájuk nem vonatkozik az előírás és ezt készek bírósági úton is bebizonyítani.

„A Magyar Helsinki Bizottságra az adókötelezettség nem vonatkozik, mert ügyfeleink nem minősülnek bevándorlónak az adótörvény értelmében, és jelenleg nincsenek olyan tevékenységeink sem, amilyeneket a törvény adókötelesként nevesít”– közölte a Helsinki Bizottság.

A bevándorlási különadó idén januárban, a választási kampány idején jelent meg a „Stop Soros” névre keresztelt törvénycsomagban, onnan azonban végül kivették és az adótörvények közé emelték át, majd augusztus 25-én hatályba léptették. A Pénzügyminisztérium akkori közleménye szerint a különadót „a bevándorlást segítő tevékenység támogatása” után kell fizetni, mértéke a bevándorlási különadó alapjának 25 százaléka. Vagyis a „bevándorlást segítő” támogatások negyedét kellene leadózniuk az érintett szervezeteknek.

Sors László, a NAV-ot vezető államtitkár a Magyar Idők című kormányközeli lapnak augusztusban ugyan még úgy nyilatkozott, az adóhivatal felkészült a különadó beszedésére, az új adóteher szabályait pedig következetesen számon fogja kérni az érintett szervezeteken, ám úgy tűnik, a NAV-nál gondok vannak a szabályozás értelmezését illetően – erről itt írtunk bővebben

A honvédelmi bizottság négy fideszes tagja megszavazta a visszahívást: Kövér Lászlótól vártak választ, aki sejthetőn nem fog sokáig hezitálni Demeter kizárásával kapcsolatban.