Határozati javaslatban kéri Kövér László házelnöktől az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága, hogy hívja vissza Demeter Mártát, a bizottság LMP-s alelnökét a NATO parlamenti közgyűléséből.
A javaslatot 4 kormánypárti képviselő igen, és Demeter Márta nem szavazatával fogadta el a testület. Az ülés szünetében Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke azt hangsúlyozta: nem nyilvános katonai adatot nyilvánosságra hozni egy olyan „vörös vonal”, amelynek átlépése nem maradhat következmények nélkül -írja az MTI. Hozzátette, Magyarország a NATO parlamenti közgyűlésébe 7 képviselőt delegál, négy kormánypártit és három ellenzékit. Ezt az arányt pedig tartani szeretnék, ha az ellenzék megállapodik, akár az LMP is delegálhat egy másik képviselőt a testületbe.
Titoksértéssel vádolták, aztán mindent kiteregettek
Kósa a határátlépéssel arra emlékeztetett, hogy Demeter egy iratbetekintés után számon kérte,a honvédelmi minisztert: hogyan utazhatott a miniszterelnök 14 éves lánya katonai Airbussal Pafosz szigetére. Az viszont már a kormánypárton és a honvédelmi tárcán múlt, hogy Demeter tévedése kiderült:
Így például a Kormányzati Tájékoztatási Központ közölte, hogy egy „Orbán L.” nevű parancsnokot látogatott meg Cipruson felesége és két éves leánya. Ezen túlmenően Németh Szilárd nemrég újságíróknak bemutatta azokat a dokumentumokat, amelyeket Demeter látott, ebben pedig szerepel a honvéd feleségének neve, „N. Brigitta” is. Ezekből az információkból viszont pillanatok alatt be lehet azonosítani a Cipruson szolgált honvédet és családtagjait is.
Ehhez képest különösen visszás most Kósa érvelése, hogy Demeter Márta tette sértheti a katonai misszió sikerét, az akcióban részt vevő katona és családtagjai, közöttük egy hároméves kislány biztonságát.
Beindult a fideszes buldózer
A kormánypárt Demeter kudarca után egész pályás ellentámadásba ment át. Németh Szilárd például Szél Bernadett korábbi LMP-s társelnök után Demeterről jelentette ki, hogy „nemzetbiztonsági kockázat”, Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető lemondásra szólította fel a képviselőt, míg Kósa Lajos honvédelmi bizottsági elnök a bizottsági tagként átvilágításon átesett Demeter újabb nemzetbiztonsági ellenőrzését kezdeményezte Kövér László házelnöknél. Utóbbi kérésnek engedett is Kövér, aki a kormánypárti Magyar Idők információi szerint azt kérte levélben az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójától, hogy világítsák át újra a képviselőt.
Demeter Márta ellen a főügyészség is nyomozást, mert gyanújuk szerint nem nyilvános katonai adatokat fedett fel, hogy „lejárassa a miniszterelnököt és családját”.
Kicsinyes bosszúról beszél Demeter
Demeter Márta az ülés után úgy fogalmazott: "politikai színház", "kicsinyes bosszúkísérlet" zajlik, s jogi lépéseket kíván tenni. Emellett úgy vélekedett ez egy figyelemterelési kísérlet a Gruevszki-ügyről.
A politikus hozzátette: ő továbbra is ott lesz, és ellenőrizni fogja a kormányzat működését.
Vadai Ágnes, a bizottság DK-s tagja még a bizottság ülésén úgy értékelt: nem a bizottság, s nem is Kövér László házelnök hivatott dönteni abban, hogy Demeter Márta megszegte-e esküjét. Azt indítványozta, vegyék le a napirendről a határozati javaslatot, s szövegezzék újra. Ezt a kezdeményezést az ellenzék támogatta, a kormánypárti képviselők viszont leszavazták.