NAV;útdíj;csalás;

Illusztráció

- 3,5 milliárdos csalás - Az útdíjon spóroltak, nem lett jó vége

Akár 20 év börtön is várhat a tettesekre, akiket a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató adatai alapján fogott meg a NAV.

Több milliárd forint kárt okozó csalássorozatot derített föl a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.) segítségével - jelentette be Zámbó Péter, a NAV bűnügyi főigazgató-helyettese az adóhatóság csütörtöki sajtótájékoztatóján.

A csalók nyomára a NÚSZ Zrt. adatszolgáltatása alapján bukkant a NAV. Az adatokat elemezve egymástól látszólag független cégek ügyeiről sikerült megállapítaniuk: azok valójában egyetlen bűnszervezethez köthetők. Az elkövetők bár legális árut szállítottak fuvarozási szerződéssel, de

nem fizették a közterheket és az útdíjat, így csaknem 20 százalékkal olcsóbban tudtak fuvarozni.

Tehergépjárműveiket az adatok alapján sikerült telephelyekhez kötni, majd ezeken keresztül eljutni az elkövetőkhöz.

A 2016-tól 2018-ig be nem fizetett útdíjak utáni bírság eléri a 3,5 milliárd forintot, ennek behajtását a vagyontalan cégek közbeiktatásával lehetetlenítették el. Emellett 129 millió forint áfát, társasági adót és foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékot sem fizettek be. A hatóságok a 6 hónapos felderítést követően

  • 5 gyanúsítottat hallgattak ki,

  • 16 helyen tartottak házkutatást,

  • lefoglaltak 12 luxusautót,

  • lefoglaltak 132 tehergépjárművet,

  • rengeteg pénzt foglaltak le készpénzben, illetve zároltak magyar és szlovák bankszámlákon.

A zár alá vett vagyon így is félmilliárd forintot ér, de még újabb tételek is előkerülhetnek. Megtalálták a bűnszervezet teljes könyvelését és elektronikus levelezését, és tárgyi, illetve okirati bizonyítékok birtokába is jutottak a nyomozók.

A szállítmányozás a szervezett bűnözés elleni küzdelem új célpontja, így új területekre terjesztik ki az ellenőrzést

- közölte egyúttal Zámbó Péter. Jelen ügyben két gyanúsítottat helyezett házi őrizetbe a bíróság. Az elkövetők bűnszervezetben, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt akár 20 évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak.

A munkanélküli, börtönből szabadult fiatal nagybátyja felbujtására vált rablógyilkossá, aki csak pénzért adott volna neki téli szállást.