A tavalyi év közepén bevezetett forma az aktív nyugdíjasokat irányítaná vissza a munkaerőpiacra. E szerveződéseket jóval kisebb közteher sújtja. A nyugdíjasszövetkezetek száma tavaly október óta 36-ról 148-ra nőtt. Az alapítási láz elsősorban Budapestet és Pest megyét jellemezte, ahol 41, illetve 32 működik. Vidéken elsősorban a Dunántúlon, Fejér megyében és Győr-Moson-Sopron megyében láttak fantáziát e lehetőségben - derül ki az Opten felméréséből.
A legtöbben, 62-en egyéb emberierőforrás-ellátás-gazdálkodással, 18-an pedig munkaerő-kölcsönzéssel foglalkoznak. E társulások más gazdasági szereplők különböző szakterületei számára közvetítenek nyugdíjas munkaerőt. 11-en máshová nem sorolt egyéb üzleti szolgáltatást, 9-en pedig összetett adminisztratív szolgáltatást végeznek.
A leadott 145 pénzügyi beszámoló tanúsága szerint összesített árbevételük 632 millió forintra rúgott. Egy szövetkezetre tehát egyelőre csak 4,3 millió forint jut. Alkalmazottként 583 főt jelentettek le, bár a tagok száma ezen felül értendő.
A társulások számának megugrásán túl a nyugdíjasok ilyen típusú tömeges foglalkoztatása és e szövetkezetek gazdasági megerősödése még várat magára – állapítja meg Hantos Zoltán, az Opten projektmenedzsere.