A futást gyakran a „láb mindig kéznél van” közhellyel népszerűsítik, ami a gyaloglásra is igaz: tökéletes választás a mozgás elkezdésére, jelentős túlsúly és ízületi problémák esetén is űzhető mozgásforma. Előnye, hogy a tempót és a távolságot is mi „állítjuk be”. Ezt célszerű úgy megválasztani, hogy utána jóleső fáradtságot érezzünk, de még kellemes legyen a közérzetünk. Hatására élénkül a vérkeringés, jobb lesz az erek vérellátása, javul a szervezet oxigénellátottsága. Megerősíti az izmokat, különösen a lábét és a fenékét. Az erős combizom tehermentesíti a térdízületeket, a farizom pedig medencét tartja megfelelő helyzetben. A csontritkulás kialakulásának késleltetésére és előrehaladásának megakadályozására is jó a gyaloglás – írta a Webbeteg.
Könnyű belátni, hogy tempós séta során a szervezet sokkal több energiát használ fel, mint amikor ülünk az íróasztal mögött vagy a tévé előtt, ezért hozzájárul a zsírégető folyamatok beindulásához, amennyiben rendszeresen legalább fél órát sétálunk. Hatására a szervezetünk nemcsak a zsírt, hanem az inzulint is hatékonyabban tudja feldolgozni, felgyorsul az anyagcsere. Ezért a fogyás mellett a cukorbetegség megelőzésében is fontos szerepet játszik. Gyorsítja az emésztést, mert a mozgás serkenti a belek összehúzódását, mivel a méreganyagok kevesebb időt töltenek a bélcsatornában, csökken az emésztési betegségek kialakulásának kockázata is. A rendszeres gyaloglás segíti a lábak vérkeringését, ezáltal jó hatással van a visszerekre is.
Segít megakadályozni a korral járó izomvesztést, de csökkenti a stresszt hatásait is. A jó levegőn végzett mozgás örömöt okoz. A termelődő boldogsághormon, az endorfin pedig csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, „szinte kisimítja az idegrendszert, csökkenti a haragot és a dühöt. A kellemes fáradtság hatására könnyebben megy az alvás és sokkal pihentetőbb is lehet. Társasági eseménnyé is tehetjük: baráttal még élvezetesebb a tempós séta. Kreatívabbá is tesz: egy 2014-es tanulmány szerint több ötletük van azoknak, akik rendszeresen sétálnak, mint akik asztal mellett próbálkoznak a világ megváltásával. Minden más mozgásformához hasonlóan, segít tudatosabbá válni, hiszen rutinná válik, és később akár más, egészséges szokást is könnyebben be tudunk építeni a mindennapokba. A napi séta növeli a kitartást is, ami szintén jól jöhet az élet más területein is – olvasható a Diéta és Fitnesz magazin novemberi számában.
A gyalogláshoz csak egy jó minőségű cipőre van szükség, ami tartja a bokát és alátámasztja a talpat. A ruhánál pedig a kényelem a fontos: bármilyen pólót és nadrágot felvehetünk, és ne felejtsünk egy félliteres vizet is magunkkal vinni.
Tovább élsz, ha nem lassan jársz...
Egy új kutatás szerint azok, akik gyorsan vagy akár csak közepes tempóban sétálnak, nagyobb eséllyel élik meg az időskort, mint akik lassabban gyalogolnak – írta a HáziPatika. A kutatás szerint tehát nem érvényes a régi mondás: "Lassan járj, tovább élsz!" Két nagy felmérés eredményeit elemezve összesen csaknem ötvenezer ember adatait dolgozták fel, akiknek gyaloglási szokásait és egészségügyi jellemzőit csaknem kilenc éven át monitorozták. Ez idő alatt 3671 résztvevő halt meg, közülük több mint ezer valamilyen szív- és érrendszeri betegségben. A lassan sétálókhoz képest a gyorsan vagy legalább átlagos tempóban gyaloglóknak nagyjából húsz százalékkal alacsonyabb a korai halandóságra vonatkozó rátája, és ugyanennyivel kisebb az esélyük arra is, hogy valamilyen keringési betegségben haljanak meg. A British Journal of Sports Medicine című lapban megjelent tanulmány egyik szerzője, Emmanuel Stamatakis professzor szerint az egészségünk érdekében kicsit érdemes tehát gyorsítani a járásunk tempóján.