egészségügy;egészségbiztosítás;MNB;

Képünk illusztráció.

- Biztosítók segítségével kényszerítenék ki az egészségügy reformját

Az egészségpénztárak és a magánbiztosítók helyzetbe hozásával javítana az egészségügyi szolgáltatások minőségén a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Növekedési jelentése.

A dokumentum készítői azt állítják, hogy a hazai egészségügyi rendszer egyik fő problémája, hogy a lakosság az orvosi magánszolgáltatásokra költött pénze nem az egészségpénztárakon vagy magán egészségbiztosításokon keresztül jut el a szolgáltatókhoz. Adataik szerint a háztartások közvetlen hozzájárulásainak aránya az összes kiadáson belül 28,9 százalék volt 2015-ben, ami számottevően magasabb, mint Ausztria (19,0 százalék) vagy a többi visegrádi ország átlaga (18,6 százalék). A hazai csaknem 30 százalékos magánköltésből mindössze 4,2 százalékot fizettek a betegek a biztosítók vagy az egészségpénztárak közreműködésével.

Megjegyzik: törekedni kellene arra, hogy a magánkiadások aránya csökkenjen a régiós országok átlaga alá. Ehhez – szerintük - nem feltétlenül szükséges az állami ráfordítások növelése, elegendő lehet a lakosság által az egészségügyben elköltött forintok felhasználásának hatékonyságát javítják. Ennek eszközéül javasolják, hogy a háztartások közvetlen kiadásait az állam „csatornázza be” az egészségpénztárakba, vagy a dinamikusan bővülő magánbiztosítókba.

Mint írják: ezek az intézmények ugyanis képesek lennének arra, hogy kikényszerítsék az ellátórendszer intézményeinek átláthatóvá válását, az állami és a magán ellátórendszer szétválasztását, az ágazat fehéredését, a mérethatékonyság növelését, illetve az ellátás biztonsága miatt fontos minőségi kritériumok betartását.

Az MNB szakértői szerint az egészségpénztárak és egészségbiztosítók ezen felül képesek alacsonyabb árakat kialkudni a betegek számára, illetve ezen intézmények aktív használatával jobban tervezhetővé válna az egészségügyi ellátások finanszírozása és így betegség vagy baleset esetén nem érné akkora anyagi sokk az egyéneket és családjukat. 

Politikai csatározásba torkollt a kulturális tao megszüntetésének terve. A főpolgármester kiosztotta a szakállamtitkárt, a tárgyalás káoszba fulladt, ám a parlament kulturális bizottságának alelnöke élvezte a műsort. Mindeközben előadások, koncertek kerülnek veszélybe.