Bár a kulturális tao-támogatás megszüntetése következtében színházak, zenekarok költségvetése borulhat fel évad közepén, nincs információ arról, hogy kompenzálja-e az így kieső bevételeket a kormány, illetve, ha igen, milyen szempontok szerint és kik döntenek majd az évi összesen 40 milliárd forintról. Az egyeztetések pedig kaotikus viszonyok között zajlanak az előadóművészeti intézmények és a minisztérium között. A pénteken, a Nemzeti Színházban, Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár vezetésével tartott megbeszélésre a kiemelt és nemzeti intézményeket hívták meg, ám Tarlós István főpolgármester arra kérte a 13 érintett budapesti fenntartású színház vezetőjét, hogy ne vegyen részt az ülésen.
„Tarlós István folyamatosan egyeztet a megoldásról a tao-pénzek ügyében L. Simon Lászlóval, a főpolgármesternek az az álláspontja, hogy Fekete Péter ne rendelgesse be a fővárosi színházak igazgatóit magához” - mondta a Népszava megkeresésére Szűcs-Somlyó Mária, Tarlós István kommunikációs munkatársa. (L. Simon László a parlament kulturális bizottságának az alelnöke.) A városvezető – miként azt lapunk megírta – még Orbán Viktorral kívánt tárgyalni. - „Azt fogom kérni miniszterelnök úrtól, amikor találkozunk, hogy ne a kormány generálisan szankcionáljon, ha valamilyen rendellenességet észlel a kulturális tao-támogatások esetében, hanem ha konkrét esetek jutnak a tudomására, akkor ezekben járjon el. És azt is kérem majd, hogy a budapesti színházak esetében a kulturális tao-támogatások értékét továbbra is deklaráltan garantálja” – nyilatkozta lapunknak.
Nem volt ott a pénteki egyeztetésen a Budapesti Fesztiválzenekar vezetősége sem. Az együttes számára évi 450 millió forintot jelentő tao-pénz kompenzációjáról a minisztériummal tárgyalnak. A megbeszélésen – mint írták – azért nem voltak ott, mert arra az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csak a nemzeti és kiemelt besorolású előadóművészeti intézmények vezetőit hívta meg.
Az adókedvezmény megszüntetésével kapcsolatban átlátható rendszerről, növekvő forrásokról beszélnek a kormányzati szereplők. Ehhez képest L. Simon László, fideszes kultúrpolitikus a Civil Rádióban arról beszélt, hogy az új elképzelések szerint a cégek az eddigi adókedvezményt ezentúl vagy sportegyesületek felé irányíthatják, vagy befizetik a költségvetésbe. Utalt rá: nincs garancia arra, hogy a kulturális intézmények hozzájutnak az eddigi tao-bevételeknek megfelelő összeghez.
Mint emlékezetes, a kormány június 5-én kérte fel a pénzügyminisztert a társasági adóból a kulturális szervezetek által igénybe vehető támogatások ügyének megvizsgálására. Nem sokkal később pedig Gulyás Gergely kancelláriaminiszter arról beszélt: "A kormány áttekintette a tao-támogatások rendszerét, és arra jutottunk, hogy kulturális területen jelentős visszaélések voltak, ezért új támogatási rendszert szeretnénk bevezetni. Az eddigi ráfordítások nem csökkennek, az eddigi forrásokat a kormány jövőre is biztosítja.”
Arra a kérdésre, hogy a tao-pénzeket később kiváltó támogatásról a jövőben az Emmi dönt-e, Gulyás azt mondta: van ilyen javaslat. Gulyás a döntés okaként azt nevezte meg, hogy a kulturális szférába kerülő nagyjából 35 milliárdos összeget egyrészt „egyenlőtlenül” osztották el, másrészt voltak visszaélések.
– A pénteki megbeszélésen azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az a pénz, ami eddig a tao-bevételből származott továbbra is az előadóművészeti intézmények rendelkezésünkre áll majd. Arra pedig javaslatokat kértek, hogy milyen módon osszák majd szét – fogalmazott Béres Attila, a Miskolci Nemzeti Színház vezetője. Béres összességében a tanácskozást megnyugtatónak nevezte, beleértve, hogy az is elhangzott: a független színházakkal is elkezdődött az egyeztetés a lehetséges kompenzációról. Ezt lapunknak az érintettek is megerősítették. Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója szerint nem jött el az ideje annak, hogy nyilatkozzon, L. Simon László, aki az országgyűlés kulturális bizottságának alelnökeként kapott meghívást az egyeztetésre, annyit tett hozzá, hogy ő jól érezte magát.