Bár az Európai Néppárt egy leheletnyit finomított azon a határozaton, amelyet egyértelműen a Fidesz miatt tűztek a konzervatív pártcsalád kongresszusának napirendjére, a dokumentum elfogadása azt jelzi, sárga lapot adtak Orbán Viktornak.
A szövegben világos utalásokat tettek arra: egy kereszténydemokrata párttal szemben alapvető elvárás a demokratikus alapértékek tiszteletben tartása. Sejthető azonban, hogy a Fidesz akkor sem kap piros lapot, ha – amire elég nagy az esély – továbbra sem a demokratikus játékszabályok alapján kormányoz. Az EPP ugyanis azt a Manfred Webert választotta „Spitzenkandidat"-jának, aki jószívű bíróként ismert.
Weber az Európai Bizottság következő elnöke szeretne lenni. Számolnia kell azonban azzal, hogy ha a jövőben is inkább eltekint a Fidesz jogsértéseitől, és megelégszik némi dorgálással, akkor nemcsak saját megítélésének árt, hanem az Európai Néppárténak is. Mert bár a következő EP-választás nagy esélyese az EPP, egyedül biztosan nem kormányozhat. Szövetségesekre lesz szüksége, és a szociáldemokraták, a liberálisok vagy a Zöldek sem szívesen kötnek koalíciót egy olyan pártcsaláddal, amely megtűr a sorai között egy az uniós alapértékeket semmibe vevő alakulatot.
Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy Weber a megválasztása előtti beszédében igazi európai politikus benyomását keltette, aki az EU-t fenyegető legnagyobb veszélynek a populisták előretörését tartja, s azt hangoztatta: elege van abból, hogy egyes országokban minden rosszért Brüsszelt okolják. Ez akár a magyar kormánynak szóló üzenet is lehetett, hiszen itthon nem is oly rég kampányt indítottak Brüsszel ellen, s a kormánypárt egyes személyiségei kifejezetten értékelik, hogy a Fideszt a populista jelzővel illetik.
Az Európai Néppárt kongresszusán szőnyeg alá söpörték a Fidesszel kapcsolatos problémákat, de ez a kérdés ismét előkerül majd az EP-kampány során. Webernek pedig fel kell ismernie: hiába hoz elegendő mandátumot a Fidesz az EPP-nek, a magyar kormánypárt rengeteget árt az EPP nimbuszának.