szőlő;vörösbor;merlot;cabernet;

A merlot és a cabernet franc borszolo – utóbbi Villány vezeto fajtájává vált – különösen jól érzi magát nálunk

- Borpult - Egy merlot

Ez a Feketerigó a női princípium Bordeauxban.

Olyan bort ajánlunk ezúttal a Borpultra támaszkodó olvasónak, amilyet mi magunk is használunk az esték méltó befejezéséhez. Egy nap kerete a reggeli fekete tea és az esti merlot; napközben rendes ember nem iszik.

Kiterjedt tapasztalataink és sok év hosszas kísérletezése után a merlot-nál kötöttünk ki, javasoljuk egy fárasztó nap végén a felhorzsolt lélek gyógyítására és az összekócolódott kedély kisimítására, különösen savproblémás embertársainknak. Az alábbiakban röviden érvelünk, hogy miért pont őt.

A borországoknak van számtalan autochton, egy sajátos ökológiai fülkében szocializálódott fajtája, ilyen nálunk mondjuk a csókaszőlő, melyet színe okán vadfeketének vagy cigányszőlőnek is hívtak volt, és vannak a világfajták, a többnyire jó termesztési tulajdonságú, főleg persze francia szőlők, melyekből a világon mindenhol szép bort lehet préselni. Ilyenek a Bordóban kifejlődött cabernet-k és a merlot is. Ezek közül kettő, a cabernet franc és a merlot különösen jól érzi magát nálunk is, a (Villány vezető fajtájává vált) franc a világon tán itt a legszebb, és a merlot-t is viszik, mint a cukrot. By the way, a cukorról jut eszünkbe, hogy lehet kapni édes merlot-t is, amibe zsákos napfényt kevernek, hogy a kevéssé igényes ízlésű fogyasztót lépre csalják vele. Édes merlot-val hatékony poloskairtást és tömegoszlatást lehet vállalni, mindenkit lebeszélünk róla, a merlot-ban a túlzottan édes íz hazugság, és nem finom, ahogy a térfogatleves, vagy a finomított kőolaj sem.

A merlot is a merle-ről (feketerigó) nyerte a nevét, ő a női princípium Bordeaux-ban, amennyiben a maszkulin, izomtibor cabernet-k mellett mindig a kerek és lágyabb, szinte édeskés felhangot hozza a házasságba, ha a cabsauv (cabernet sauvignon) a jang, akkor a merlot a jin, a hegy árnyékos oldala. Önálló fajtaborként is ez a kedvesség, kerekség, vörösborédesség és jól ihatóság jellemzi. Vannak súlyos, sűrű, mély és komplex változatok, mint a pomeroli Petrus vagy a (régebbi) Gere Solus, és van egy könnyű és vékony ivóbor-típus, ez utóbbiak közül ajánlunk két bevált panáceát az őszi estékre.

Az egyik kicsit vastagabb a másik egy kicsit lazább. Tóth Ferenc Egerben készíti tiszta, tehetséges és ivós borait, melyek különösen alkalmasak az öngyógyításra tartalmas egyensúlyuk és hibátlan tisztaságuk okán, valahogy mindig kicsit komplexebbek, mint egy átlagos, hétköznapi fogyasztásra szánt friss bor. 2013-as merlot-ja is kiegyensúlyozott, elég vastag, hozza a szilvás-áfonyás fajtajelleget, és noha elég magas alkoholtartalmú (14,5 százalékos), jó italú, lágy, kerek a csersav, a hordó enyhe csoki emlékképében dereng benne, hosszú a korty. A lazább verzió a szekszárdi Lajvér pincészet könnyed, modern, virágos-gyümölcsös merlot-ja 2015-ből (13,5 százalékos), ez is „kérek még”-típusú, jó italú, fajtajelleges vörösbor, mindkettő jó beszélgetéshez (a borban a legjobb a beszélgetés), de remek kiegészítője egy vadas marhának, marhasültnek, kacsának, és jól passzol a májfélék édességéhez. Nem hidegen, hanem 16-17 fokon szabad elkölteni, mindkettő kétezer forint körül érhető el.

A láb nélküli fiatalember egyenrangú partnerként keringőzhet.