“Kiállítást nem önmagáért rendezünk. Mint ahogy a történelmet sem azért tanulmányozzuk, hogy ezzel önmagunknak puszta örömöt szerezzünk - lehet természetesen így is. Általában az emberi cselekvés valami másért is történik. Kiállítást azért is rendezünk, mert felidézünk aktuális gondolatokat a múltból, és a múltból felidézett gondolatokkal, a múlttal üzenünk a mának” - kezdte beszédét Monok István, az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója a Csillagok, csillagképek. Tudomány Mátyás király udvarában című kiállítás megnyitóján.
A főigazgató kiemelte fontos figyelembe venni, hogy Mátyás király milyen tudatosan készült az uralkodásra, s arra hogy uralkodása során miként viszonyuljon a tudományokhoz.
“Hiszen ha már létrehozták őket, akkor ők vélhetően tudják, hogy az a funkció, amit vállaltak, milyen formában szolgálja leginkább annak a közösségnek a javát, amelyre egyébként támaszkodik, királyán vagy más mecénásokon keresztül” - hangsúlyozta Monok.
A több külföldi és hazai intézményből származó kódexeket és ősnyomtatványokat bemutató kiállítás azonban nem csupán Mátyás 560 évvel ezelőtti trónralépése és a tudományokhoz való viszonya előtt tiszteleg, hanem központi helyen mutatja be a hazánkban is tevékenykedő matematikus és csillagász Regiomontanus munkásságát, valamint Ludovicus Carbo egy rendkívül értékes művét is. A Carbo-corvina az akadémia könyvtárának egyetlen teljes reneszánsz kódexe, amely a híres Bibliotheca Corviniana mára fennmaradt 216 kötetének egyike.
Mindezek mellett a kor csillagászati megfigyelésekhez szükséges eszközeinek fejlődéstörténetébe, valamint az uralkodói könyvtár működésébe és a tudományos életbe is bepillantást nyerhetünk. Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a megnyitón szintén rámutatott: német és itáliai csillagászok, orvosok, teológusok, történetírók, művészek adták egymásnak a kilincset Mátyás udvarában, s ezáltal a Magyar Királyság felkerült a világ műveltségi térképére.
- emelte ki az elnök, hozzátéve: a kiállítás fontos példát mutat arra, hogy milyen irányba kellene vinni a magyar tudomány, művészet és kultúra támogatását.