;

Józsefváros;bezáratás;Auróra Klub;

FOTÓ: Tóth Gergő

- Megint lepattant az Auróráról Józsefváros vezetése

Bírósági ítélet tette helyre a Sára Botond vezette önkormányzatot, egyelőre nem zárathatják be a civil szervezeteknek otthont adó Aurórát. A 8. kerület sokadszorra fut neki a szórakozóhely felszámolásának.

Ezúttal sem sikerült bezáratni az Aurórát, pedig a józsefvárosi önkormányzat nagyon igyekezett: kedden bírósági ítélet semmisítette meg a bezáratásról szóló határozatot – egyben elmarasztalták a kerületet, és új eljárásra kötelezték őket.

A hírről Facebook-oldalán számolt be a szórakozóhely:  

„A bírói tanács szerint ugyanis az Önkormányzat nem értesített minket arról, hogy eljárás folyik ellenünk, ezért elmarasztalták az Önkormányzatot, és arra kötelezték őket, hogy új eljárást indítsanak ellenünk. Egyik szemünk sír, a másik nevet, de igazából mindkettő inkább sírva nevet! Túl sokáig nem lesz nyugtunk, biztosan fog új eljárás fog indulni, de azért mi ennek is örülünk – a kis győzelem is győzelem” - írták. 

Mindent bevetnek az Auróra ellen

Aggodalmuk nem alaptalan, az önkormányzat 2017 júniusa óta sokadszor fut neki az Auróra kiűzésének. Először azután estek neki a szórakozóhelynek, hogy a rendőrség hatalmas, fél napos razzia után csekély mennyiségű kábítószert talált a kocsma két vendégénél. Az akkor még Kocsis Máté vezette Józsefváros hetekkel később bezáratta az Auróra Kioszkot és az Auróra Kertet – részben a rendőrségi eljárásra, részben településkép-védelmi szempontokra hivatkozva – a fővárosi kormányhivatal, illetve a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság viszont hónapokkal később megállapította, hogy mindkét helyiség bezáratása törvényellenes volt. 

A kerületi vezetésnek ez sem volt elég: idén július 16-án – az új polgármester, Sára Botond hivatalba lépésének napján – ismét elrendelte az Auróra bezáratását, közbiztonsági érdekből, ám úgy, hogy a szórakozóhelyet nem értesítették erről; ezért bukták aztán az újabb eljárást. Legutóbb pedig már azt is felajánlotta az önkormányzat, hogy megvásárolja az Auróra Civil Központ által használt ingatlanokat – a jelek szerint minden eszközt bevetnek, hogy a civil foglalkozásoknak és koncerteknek otthont adó központ ne maradhasson a kerületben.

Előbb a szélsőjobb, majd az önkormányzat próbálkozott

A csendes háború mögött propaganda és politika áll: Az Aurórát a zsidó fiatalokból álló Marom Egyesület hozta létre, miután a szervezetnek költöznie kellett előző helyéről, a Király utcai Sirályból. Az önmagát alkotótérként és civil bázisként meghatározó intézmény honlapján támogatóként szerepel a Soros Györgyhöz köthető Nyílt Társadalom Alapítvány - ami szemet szúrt a hazai és a brit szélsőjobbnak is Nick Griffin, a hírhedt brit fajvédő tavaly tavasszal egy budapesti konferencián az Aurórát jelölte meg Soros György magyarországi főhadiszállásaként.

Később „vármegyés” ifjak hasonló tartalmú plakátokat ragasztgattak az Auróra bejáratára, feliratokat festettek a járdára – aztán megkezdődött a hely hatósági-önkormányzati vezgzálása.

Míg az ellenzék azt kérte: vonja vissza a kormány az utcán élést tiltó szabályt, Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár arról beszélt, hogy fölkészültek télre. Szerinte minden rendben: van ellátóhely, ahol megmenthetők a fagyhaláltól a hajléktalanok.