Pénzügyi számháború dúl Hódmezővásárhelyen Márki-Zay Péter, és a közgyűlésben kétharmados többségben lévő fideszes képviselők között gyakorlatilag azóta, hogy a független politikus 2018 márciusától átvette a település irányítását.
Csatározások egyik állandóan visszatérő vitatémája a helyi strand, pontosabban annak nagy vesztesége és bizonytalan jövője. A konfliktus annyiban nem ok nélküli, hogy a fürdő a korábbi 200-300 milliós mínuszok után 2017-ben valóban kiugróan nagy, 460 millió forintos veszteséggel zárt, ám ezzel együtt világos az is: a strand-ügy csak a jéghegy csúcsa a vásárhelyi pénzügyi harcokban.
A strand tavalyi kiugró veszteségének Márki-Zay Péter szerint egyszerű a magyarázata. Nemrégiben készült el a vízilabdázók 33 méteres fedett medencéje kétmilliárd forintért, és ennek a tetemes üzemeltetési költségei elsőként a 2017-es költségvetésben jelentek meg. Mindeközben a bevétel nem nő jelentősen, a vásárhelyi fürdő mindössze évi 200 milliót kasszíroz, a pályabérletért pedig egy naptári évben 27 millió. A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) ide szervezett edzőtáborai után keveset fizetnek, a városba kevés turista látogat, így a helyieken kívüli fürdővendég alig akad.
– Ezzel együtt a strand bezárása nem cél – szögezte le a polgármester, ám utalt arra, hogy a jelenlegi helyzetben ez sem zárható ki.
Ezzel szemben a kormánypárt álláspontja tömör és világos: a Fidesz városi elnöke, Havasi Katalin megkeresésünkre úgy fogalmazott, hogy a 23 milliárd forintos költségvetéséből a városnak ki kell gazdálkodnia ezt az összeget.
Márki-Zay Péter szerint álságos dolog a város költségvetési főösszegének nagyságára hivatkozni a fürdő veszteségei kapcsán. Közölte: a papíron 24 milliárdos – tehát nem 23 milliárdos mint ahogyan azt a Fidesz állítja – városi költségvetés részben fiktívnek nevezhető. A Fidesz ugyanis az idei büdzsé tervezésekor 8,6 milliárd forinttal felülbecsülte a város bevételeit. Emellett tovább szűkíti pénzügyi mozgásterüket a város 3 milliárdos adóssága is. Így szerinte akkor kapunk valós pénzügyi képet, ha a 24 milliárdos költségvetési főösszegből kivonjuk az elmaradt bevételeket és az adósságokat, összesen mintegy 11,6 milliárd forintot.
További nehézségeket okoznak a az előző vezetéstől „megörökölt” kiadások: több százmilliós számlát kell kiegyenlíteniük a kórházi fejlesztések miatt, 54 milliós hátralékot törlesztenek a városi buszközlekedést lebonyolító cégnek, és tartozik a Vásárhely az áramszolgáltatónak is. A fizetési kötelezettségek listájának egyik legnagyobb tétele a Belügyminisztériumnak visszafizetendő egymilliárd forint, amelyet szabálytalan felhasználás miatt kér vissza a tárca – igaz, ezt időközben sikerült közel a felére lealkudni.
A helyi Fidesz-vezetők szerint azonban soha olyan stabil helyzetben nem volt város költségvetése, mint 2018-ban. A kijelentést arra alapozzák – és ezt Márki-Zay sem vitatta –, hogy közel 5 milliárd forint szabadon elkölthető forrás van a költségvetésben. Arról ugyanakkor már nem tesznek említést a fideszesek – jegyezte meg a polgármester –, hogy az év végéig közel 7 milliárdos adósságot kell rendeznie a városnak.
Mindezek ismeretében talán még aktuálisabba a kérdés: ha a városi büdzsét sikerül is megmenteni, mi lesz a fürdővel? A városvezető úgy fogalmazott: a pazarló gazdálkodás megszüntetésével, korszerűsítésekkel, évi 100 milliósra leszoríthatják a veszteséget. „Én már az 200 millió forinttal is boldogan kiegyeznék” – utalt a vásárhelyi polgármester arra, hol húzódhat a határ, ahol még megmenthetik a strandot.