Összesen 10 218 új lakás épült az idei év első 9 hónapjában, vagyis 28 százalékkal több, mint tavaly – derül ki a KSH legfrissebb adatközléséből. A lakásépítési kedv a községekben volt a legkiemelkedőbb, de Budapesten is az átlagot meghaladó számban épültek új lakások. A lakásokat továbbra is fele-fele arányban építik magánszemélyek és vállalkozások. A használatba vett lakások
54 százaléka családi házban,
37 százaléka többlakásos épületben,
5,3 százaléka pedig lakóparkban található,
az átlagos alapterület 100 négyzetméter, ami 3 négyzetméteres bővülést jelent.
A statisztikából ugyanakkor az is kiderül, hogy az építési engedélyek száma visszaesett. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 26 655 volt, ami 6,2 százalékkal kevesebb, mint 2017 azonos időszakában. A visszaesés főként a fővárost érinti:
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az adatokat kommentálva úgy fogalmazott: a lakásépítési engedélyek száma a szerény csökkenés ellenére még mindig magasnak mondható. A visszaesésben szerinte szerepet játszhat, hogy az építők a már megkezdett beruházásokra koncentrálnak és újakat még nem terveztek a harmadik negyedévben. A vizsgált időszakban ugyanis még bizonytalan volt a hatályos jogszabályok szerint 2020-tól megszűnő kedvezményes lakásépítési áfa sorsa.
Azóta viszont kiderült, hogy bizonyos feltételek esetén - a 2019 végén szerkezetkész állapotú társasházak lakásaira - 2019 után is alkalmazni lehet az 5 százalékos áfakulcsot. Balogh László szerint emiatt a következő negyedévben a lakásépítési engedélyek száma tovább emelkedhet.
A kiadott új engedélyeket részletesen vizsgálva kiderül az is: összesen 10 322 lakóépület építését tervezik az építtetők, ami 1,2 százalékos emelkedést jelent. A háromnál több lakásos épületekre, vagyis a társasházakra kiadott engedélyek száma pedig 5 százalékkal, közel ezerre nőtt. Emellett jelentősen, 33 százalékkal, 5407-re emelkedett az eladási céllal megépült lakások száma, ez pedig arra utal, hogy az elmúlt években elindított beruházások sorra befejeződnek. Továbbra is erőteljes növekedés látható a saját használatra épített lakóépületeknél, elsősorban a családi házaknál, ezeknek a száma 25 százalékkal közel 4700-ra nőtt a harmadik negyedév végére. Balogh László szerint
- mondta el Balog László. A lakáspiaci trendeknek megfelelően Budapest mellett a nagy vidéki városokban, megyeszékhelyeken épül a legtöbb új társasház.