A Kielből kipattant forradalmi szikra lángra lobbant és sebesen száguld végig az egész német birodalmon. Nem lehet tiszta képet rajzolni a németországi nagy eseményekről, mert a hivatalos német távirati ügynökség, amely a háború folyamán rendkívüli bőbeszédűséggel árasztotta el a közép-hatalmak sajtóját a sok fényes győzelmekkel és hazugságokkal, most egyszerre szűkszavú lett, úgy szólván teljesen megnémult. Amit közöl, nyilvánvaló hazugság. Berlinről például azt mondja, hogy nyugalom van. Arról, hogy a tengerparti kikötővárosok egész sora — Kiel, Hamburg, Lübeck, Bréma, Wilhelmshaven és a többi a forradalmárok kezén van és a helyzet urai a katona és munkástanácsok — hallgat.
Nem szól a bajorországi nagy eseményekről sem. Bajorország tegnapról mára köztársaság lett München szociáldemokrata munkássága csütörtökön hatalmas gyűlést és tüntetést tartott, amelyen kikiáltották a köztársaságot, megalakította a katona-, munkás- és paraszttanácsot, amely magához ragadta az egész katonai és politikai hatalmat. A tanács elnöke Kurt Eisner, a kiváló német szocialista író.
Württemberg fővárosából, Stuttgartból is forradalmi tüntetések híre érkezik. Megalakult itt is a katona- és munkástanács és a tömegek n császár lemondása és a köz-társaság mellett foglaltak állást. Ezzel a helyzettel szemben még mindig azt jelentik, hogy a német császár nem akar lemondani, csak az erőszaknak enged.
Hír jött arról is, hogy a nyugati fronton fegyverszünet jött létre. Hivatalosan ezt a hírt még nem erősítették meg.
Népszava 1918. november 9.