Kiváló eredmény született a magyarság szempontjából a hétvégi kisebbségi nemzeti tanácsi választáson Szerbiában – így értékelte Potápi Árpád magyar nemzetpolitikai államtitkár a vasárnap megrendezett szerbiai kisebbségi nemzeti tanácsi választás eredményét hétfőn Budapesten. A magyar államtitkár azt hangsúlyozta, hogy „a Magyar Nemzeti Tanács az elmúlt években rendkívül sikeres munkát végzett; az elmúlt négy évben Vajdaság-szerte nagyon jól látták az emberek, hogy a magyar kormánnyal szorosan összefogva, együtt dolgozva az ottani közösségek, civil szervezetek milyen eredményeket tudtak elérni”.
A Pásztor István vezette Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) az utóbbi években valóban „a magyar kormánnyal szorosan összefogva” dolgozik, ami legnagyobb ütőkártyája is választói felé. Ugyanis a VMSZ, mint a Fidesz kormányzat egyik legfőbb és legelső „stratégiai partnere”, alapítványa, a Prosperitás révén jelentős magyar kormánytámogatásokat kezel, ugyanakkor a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) fő erejeként gyakorlatilag a nemzeti kisebbségek kulturális-oktatási intézményeit is kontroll alatt tartja azzal, hogy az MNT a fenntartója ezeknek az intézményeknek.
A VMSZ-ből kiszakadt, Pásztor István és a szövetség politikájával szemben álló Magyar Mozgalom egyik alapítója, Korhecz Tamás a 2016 áprilisi tartományi választások kapcsán erről a helyzetről a következőképpen vélekedett: „A magyar szavazók támogatásáért egy rendkívül egyenlőtlen küzdelemben kellett a VMSZ-szel vetélkedni. Sporthasonlattal élve, olyan volt ez, mintha a Hungaroringen mi egy 150 lóerős Volkswagen Passatban ültünk volna, a VMSZ meg egy 800 lóerős Ferrarit vezetett volna” – mondta.
A jogász, politikus Korhecz, aki fiatal kora ellenére korábban alkotmánybíró, majd 2010-2014 között maga is az MNT elnöke volt, több társával együtt akkor távolodott el a VMSZ-től és hozta létre 2015-ben a Magyar Mozgalmat, amikor Pásztor István a korábbi VMSZ – mindenkori magyar kormány közötti együttműködést kezdte átalakítani Fidesz és Orbán-kormány alárendeltséggé és a szerbiai magyar köz- és kulturális életben is meghonosítani a Fidesz Magyarországon bevált receptjét, eltávolítani a magyar kulturális intézmények vezetőit, felszámolni a vajdasági magyar média függetlenségét. Azóta nemcsak az MM vált ki a VMSZ-ből, hanem a pártnak egyre inkább alárendelődő országos napilap, a Magyar Szó is ketté szakadt, az újonnan létrejövő Szabad Magyar Szó azonban csak online működik. Sem az új mozgalom, sem az új portál, nem tudott áttörő sikert elérni, annak ellenére, hogy a VMSZ általános támogatottsága évről évre csökken, de változatlanul maga mögött tudhatja, mind az Orbán-, mind a belgrádi kormány és Vucic elnök támogatását.
A vasárnapi nemzeti tanácsi választáson is alacsonyabb volt a részvétel, mint négy éve, de minden településen Pásztorék Magyar Összefogás elnevezésű listája nyerte a választásokat; mindenhol megszerezte a szavazatok több mint 75 százalékát. A MNT 35 helyéből 30 lett a Magyar Összefogásé. 2010-ben a magyarok 55,46, 2014- 40,6 százaléka vett rész a választáson, a vasárnapin pedig 36 százalék. A csökkenő részvétel ellenére a VMSZ egyeduralma töretlen.