Ismét felcsillant a remény, hogy jövő márciusban Nagy-Britanniának sikerül alkuval elhagynia az Európai Uniót. A The Sunday Times értesülései szerint Theresa May brit kormányfő minden fél számára kielégítő megoldást talált az észak-ír határ problémájára: az Egyesült Királyság teljes területére kiterjedne a majdani vámegyüttműködési megállapodás az Európai Unióval, ugyanakkor szerepelne egy "kilépési záradék" is, amely garantálná, hogy a partnerség csak átmeneti. A kompromisszum értelmében az áru vámkezelését nem a határon, hanem a piacon, tehát a gyárakban, üzletekben végeznék.
A vita arról szól, hogy a Brexit után mi történjen az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az uniós tag Ír Köztársaság mintegy ötszáz kilométeres közös határával, hogyan lehetne elkerülni, hogy szabad átjárás helyett újra ellenőrzésekkel terhelt úgynevezett kemény határ jöjjön létre? London álláspontja, hogy nem hajlandó különalkukra, mert az csorbítaná az Egyesült Királyság egységét, Brüsszel szerint viszont az egységes piac és vámunió sérülhet.
Ha helytállóak a The Sunday Times értesülései, Theresa May új terveit most kellene megvitatnia a kabinetnek, előrelépés esetén pedig még lenne remény villámgyorsan összetrombitálni egy Brexit-ügyi uniós csúcsot. Csakhogy a szivárogtatás utáni reakciókból nagyon úgy tűnik, nem lesz ebből semmi. Simon Coveney ír külügyminiszter Twitter-üzenetben máris leszögezte, hogy Dublin és az EU számára elfogadhatatlan bármiféle átmeneti megoldás, amit aztán a bizottság Brexit-ügyi főtárgyaló-helyettese, Sabine Weyand is megerősített. Közben már a The Guardian arról írt, hogy az EU-ban is az alku nélküli kilépésre készülnek, például szemináriumokat szerveznek a diplomaták számára.
Ahogy fogy az idő egyre valószínűtlenebb, mégis máig terítéken van egy újabb népszavazás kiírásának lehetősége is. Az ország 1400 vezető jogásza most olyan levelet juttatott el a miniszterelnökhöz, melyben amellett érvelnek, hogy a parlamentet semmivel jobban nem kötelezi jobban a kilépésről szóló 2016-os népszavazás, mint a korábban rendezett 1975-ös. Sőt, mint írják akkor már előre letárgyalt, ismert feltételekről voksolhattak, míg két évvel ezelőtt az ismeretlenbe ugrottak, ráadásul a kampány tele volt álhírekkel. A Politico és a Channel 4 tegnap publikált közvélemény-kutatásai is arra jutottak, hogy a többség elutasítja az alku nélküli kilépést, és támogatna egy újabb referendumot, ahol a maradás mellett is lehet voksolni.