infláció;élelmiszerár;

- Drágulási hullám: kenyér után zöldség, felkészül az áram

Még az ág is a szegényembert húzza: az élelmiszerek előállításának részköltségei egyre borsosabbak, az infláció pezsdülni látszik, jön a drágulási hullám.

Meglódulni látszik az infláció, ráadásul épp a szegényeket kapja oldalba, ugyanis az élelmiszerek drágulnak tempósan. Most éppen a zöldségeken a sor, amelyek 40-60 százalékkal is drágulhatnak az Inforádiónak nyilatkozó  Ledó Ferenc szerint.

A Magyar Zöldség-Gyömölcs Terméktanács elnöke szerint számos oka van az áremelkedésnek, de a legnagyobb gond az, hogy Magyarországon és Európában is gyenge volt a termés több zöldségféléből is, többek között az aszály miatt. Ami a konkrét fajtákat illeti, gyökérzöldségekből (például zeller, répa, és így tovább), illetve hagymafélékből lehet hiány. 

Amennyiben valósak a piaci félelmek, akkor egy kiló vöröshagyma a jövőben

405 forintba

kerülhet, míg jelenleg a KSH adatsora szerint 217 forint.

De nemcsak a zöldségek ára száll el, hanem a kenyéré is. A legsötétebb jóslatok szerint duplájára drágulhat, ez számszerűen annyit tesz, hogy míg jelenleg 295 forint a kenyér átlagára, a jövőben

590 forintra

dagad. De az optimista becslések is legalább 15-25 százalékos többlettel (azaz 44-74 forinttal) számolnak.

Nem véletlen, hogy a különböző élelmiszeripari szövetségek több péktermék árát is "felpuhítanák": nevezetesen 27-ről 5 százalékra csökkentenék az áfát. Amit persze a vásárlók áttételesen érzékelnének - úgy, hogy nem drágul a kenyér.

Az áremelést többek között az üzemanyag drágulásának rovására írható. Emlékeztetőül: a benzin literjéért immár több mint 400 forintot kérnek, holott egy év még 350 forint körül mozgott a tarifája. Ezt a többletköltséget pedig a termelők, a fuvarozók és a kereskedők is kénytelenek beépíteni az árakba. Amelyek tovább hasasodhatnak, ugyanis a nemzetközi piacokon az áram is rendesen drágul - mintegy 50 százalékkal, ahogy az Index írja. Amennyiben ez Magyarországra is begyűrűzik, márpedig biztosan, akkor egy újabb tétellel híznak az előállítási költségek, és tovább pörög az infláció.

Bár még jövőre is meghaladja a gazdasági növekedés átlagos üteme a három százalékot, az már bizonyos, hogy a csúcson túl vagyunk.