GDP;növekedés;

- Túl a csúcson a növekedés

Bár még jövőre is meghaladja a gazdasági növekedés átlagos üteme a három százalékot, az már bizonyos, hogy a csúcson túl vagyunk.

Lanyhuló gazdasági növekedési ütem jellemzi az egész Európai Unió gazdaságát, ami londoni pénzügyi elemzők szerint már érezhető a közép- és kelet-európai országokban is. Igaz, mindössze arról van szó, hogy a második negyedév - éves alapon mért - 4,3 százalékos bővülése után a harmadikban átlagosan 4 százalékot mértek, a negyedikben pedig már ezt a szintet sem éri el a növekedés. Azonban, legalábbis Szász Péter, a Capital Economics elemzőjének az Európai Bizottság adataiból levezetett számításai szerint, a térségen belül Magyarország növekedési ütemének lassulása a legcsekélyebb. Szerinte nálunk az építőipar és az ipar egyes ágazatai jelentik a fő hajtóerőt. Londonban 2019-re nálunk is a térségre jellemző lanyhulást valószínűsítenek, a gyorsuló infláció és az alapkamat - minden bizonnyal bekövetkező - felemelése után.

A Capital Economics fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az egész régió exportját az euróövezet gyengébb aktivitása fogja vissza. A Magyarországgal az utóbbi időben elég elnézően bánó Morgan Stanley felfokozott derűlátását mi sem jellemzi jobban, mint hogy egyenesen robusztus növekedést látnak nálunk. Míg idénre 4,4 százalékos GDP-bővülést jósolnak a magyar gazdaságban, 2019 átlagában már ők is 3,7 százalékot várnak. Igaz, korábban még 3,9, illetve 3,3 százalékkal számoltak. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank múlt hét csütörtökön kiadott térségi elemzése Magyarországon idén 4,3 százalékos, 2019-ben 3,3 százalékos gazdasági növekedéssel számol, vagyis 0,5 és 0,3 százalékkal javította a májusban kiadott előrejelzését.

A hazai elemzők némiképp árnyalják a kedvező londoni képet. A magyar gazdaság növekedése a második negyedévben elérte a csúcspontját - mondta a Népszava érdeklődésére Virovácz Péter. Az ING Bank vezető elemzője már trendszerű lassulással számol. Az építőipar a 24,4 százalékos éves növekedését maga is kiemelkedőnek nevezte. Mindezt ugyanakkor a nagyon alacsony tavalyi bázisnak tudja be.

Valószínűsíthető, hogy az építőipar elérte teljesítőképessége felső korlátait. Általánossá váltak a határidőcsúszások. A vállalkozások egymástól csábítják el a munkaerőt. Így, míg egyik gondjai megoldódnak, a másik lelassul. A szakembereknek stadionok helyett talán lakást kellene építeniük - jegyezte meg Virovácz Péter.

Az iparral kapcsolatban már valódi gondokkal is szembesülni kell. Szemben a londoni véleményekkel, az ágazat gyengén teljesít. Ennek vannak átmeneti okai is: a Volkswagen-csoport tagja, a győri Audi továbbra sem tudta beszerezni egyes személyautó-típusaira a szennyezőanyag-kibocsátási felmérések kedvező eredményeit, ezért visszafogta a termelését, mert nem akarnak nagyobb készletet felhalmozni. Az elemző úgy vélte, ha a mostani problémák meg is oldódnak, az ipar növekedésének lassulásával mindenképpen számolni kell.

A nemzetközi gazdasági életet jellemző bizonytalanságok mellett (Brexit, kereskedelmi háború, az uniós gazdasági bővülés lassulása) a magyar gazdaság számára egyre nagyobb gondot jelent a munkaerőhiány, ami egyre inkább fékezi a növekedést. Az idénymunkások hiánya miatt emelkednek a mezőgazdasági árak: a csak kézi erővel betakarítható eper- és málnatermés egy részét le sem tudták szedni - mondta Virovácz Péter.

Uniós pénz nélkül lassabban menneEgyre gyakrabban kerül szóba, hogy a magyar gazdasági növekedés az uniós források nélkül nem lenne képes ezt a tempót tartani. Ennek hatását Karsai Gábor, a GKI képviselője körülbelül plusz egy százalékpontra becsüli. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU nem csak gazdaságfejlesztésre ad pénzt, hanem - a többi között - az oktatás, az egészségügy vagy a kulturális intézmények fejlesztését is támogatja, ami nem jelenik meg a GDP-ben. 2019-ben még az ideinél is több pénzt kaphatunk Brüsszeltől: érzékelhető mérséklődés csak 2020-ra várható.

Óriási kampányfogás volt a kormány részéről márciusban a „hideg tél miatti” 12 ezer forintos állami rezsitámogatás, amit a gázszámlából vontak le. Azonban, aki nem gázzal vagy távfűtéssel fűt, azóta is arra vár, hogy megkapja a támogatást, pedig a leginkább ennek a csoportnak lenne szüksége a segítségre - írja a Vasárnapi Hírek.