Míg Norvégiában a NATO történetének egyik legnagyobb hadgyakorlatát tartják, hogy egy elképzelt orosz agresszió elhárítását szimulálják, a Föld másik féltekén, Japán vizein szintén százezres művelet kezdődött. AZ „Éles kard” névre keresztelt gyakorlaton az amerikai flotta 57 ezer, japán védelmi erők 47 ezer embere vesz részt, de csatlakoztak hozzájuk kanadai hadihajók is.
A hadgyakorlaton nyolc másik amerikai hadihajó mellett részt vesz a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó, amely 90 harci gépet képes bevetésre indítani. Japán legnagyobb hajója, a Kaga helikopterhordozó és két romboló is csatlakozik a hadijátékhoz. A tengerészek elsősorban tengeralattjáró-elhárítást gyakorolnak, de egy partraszállási műveletet is végrehajtanak.
Az „Éles kard” mindenekelőtt Kínnak üzen. Peking egyre aktívabb a Dél-Kínai-tengeren, amelyet saját vizeinek tekint, de annak jelentős részére igényt tart Japán, Tajvan, a Fülöp-szigetek és Vietnam is. Kína stratégiai célja, hogy olyan flottát fejlesszen, amellyel szükség esetén a part menti vizekről kiszoríthatja a nyílt óceánra az amerikai hajókat, vagyis a saját érdekei szerint rendezheti a régió sorsát.