Több mint 700 millió ember lép be az EU-ba minden évben, és számuk gyorsan emelkedik. Az utazók és járművek nagy száma egyre nehezebbé teszi a határőrizeti szervek számára, hogy betartsák a szigorú eljárási szabályokat. Az EU által létrehozott projekt, az IBORDERCTRL során „intelligens ellenőrzőrendszert” építenek ki, amelynek célja a törvénytisztelő és jó szándékkal érkező utasok mozgásának meggyorsítása, hatásos és biztonságos módszerek alkalmazása az illegális menekültek kiszűrésére, a bűnözés és a terrorizmus megakadályozása.
A rendszer online működik, a belépni szándékozóknak fel kell tölteniük útlevelüket, vízumukat, és bizonyítékokat anyagi helyzetükről, azután válaszolniuk kell egy komputer-animált határőr (avatár) kérdéseire. A „megtévesztés érzékelésnek” nevezett egyedi technikával kielemzi a belépni szándékozó mikro-arckifejezésváltozásait, amelyekből a hazugságokra próbál meg következtetni. Ez az előzetes felmérés csak az első lépés.
A második fázisban, amely már a valós határon történik, az alacsony kockázatúnak ítélt utasokat gyors újraellenőrzés után továbbengedik, a magas kockázatúakat részletesebb vizsgálatoknak vetik alá. Itt már valódi határőrök kézi készülékeikkel ellenőrzik az információkat, a fényképeket, utóbbiakat összevetik a korábbi határátlépések alkalmával készültekkel, megvizsgálják az ujjlenyomatokat, tenyérér-szkennelést és arcletapogatásos összehasonlítást végeznek, majd újraszámítják a kockázatokat.
A próbaüzemet Magyarországon, Görögországban és Lettországban végzik. A The Guardian szerint a 4,5 euró milliós projektet szakértők keményen bírálták. Bruno Verschuere amsterdami bűnügyi pszichológusprofesszor szerint a mikro-arckifejezések vizsgálatának nincs semmilyen tudományos megalapozottsága, nem lehet belőlük megállapítani valaki hazudik-e vagy sem.