;

ENSZ;Sebastian Kurz;menekültügyi megállapodás;

- Magyarország után Ausztria is kiugrott az ENSZ menekültügyi egyeztetéséből

Az osztrák kancellár a nemzeti szuverenitás miatt aggódik, a német kormány szerint pont az nincs veszélyben.

Ausztria kilép az ENSZ globális migrációs csomagja elfogadásának folyamatából, és nem csatlakozik a világszervezet egyezményéhez" – közölte az osztrák jobboldali kormány. „A szerződés több pontját élesen bíráljuk, nevezetesen azt, hogy összemossa a védelmet kérőket a megélhetési bevándorlókkal” – indokolta Sebastian Kurz kancellár, akinek álláspontja szerint a Földközi-tengerből kimentett bevándorlókat nem kellene egyenesen Európába szállítani. Így Ausztria nem küld követet a szerződés aláírására, és távol marad az ENSZ-közgyűlésében jövőre tartandó szavazástól is a határozat tervezete szerint.

A német kormány szerint sajnálatos, hogy Ausztria kilép az ENSZ globális migrációs csomagja elfogadásának folyamatából, hiszen a tervezett megállapodás éppen az illegális migráció visszaszorítására irányul, és nem érinti a világszervezet tagállamainak nemzeti szuverenitását. Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón Rainer Breul, a külügyminisztérium szóvivője kérdésre válaszolva azt mondta: a megállapodás „szükséges és fontos ahhoz, hogy rendezett mederbe tereljük a migrációt”, ezért sajnálatos, hogy nem kívánják aláírni „különböző országok”, amik között Németországgal „szoros partneri” kapcsolatban lévő államok is vannak.

A német kormány továbbra is a megállapodás elfogadására és végrehajtására biztatja a nemzetközi közösség tagjait. Steffen Seibert kormányszóvivő szerint nem szabad megfeledkezni arról, hogy a tervezett megállapodás nem nemzetközi jogi szerződés, nem teremt jogi kötelezettségeket az aláíró országoknak, és „kimondottan nem érinti a nemzeti szuverenitást”. 

Emlékeztetőül: az ENSZ 193 tagállama két éve döntött egy nem kötelező érvényű migrációs csomag elfogadásáról, aminek a célja a bevándorlás biztonságossá és legálissá tétele. Trump Amerikája nem vett részt a folyamatban, a magyar kormány pedig júliusban kilépett belőle, és ezt tervezi Lengyelország is.

Hja, ez volt a kampányígéretAusztria a 2015-ös menekültváltság idején a lakossága 1 százalékával megegyező számú bevándorlót fogadott be. 2015-ben több mint 1 millióan utaztak Európába, többségükben a háború és a szegénység elől menekültek a Közel-Keletről, Afrikából és máshonnan. A menekültválság volt a tavalyi osztrák parlamenti választás fő témája, és ez segítette hatalomba a menekültáradat megismétlődésének megakadályozását ígérő Sebastian Kurzot, a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusát. Az ÖVP a bevándorlásellenes Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) kormányoz együtt.

Már nemcsak a lakosság, az Európai Unió is aggódik az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes fellépés akadályoztatása miatt. Kérdés, hogy ilyen körülmények között miként lesz képes az ország ellátni az EU soros elnökségét.