;

amatőr színházak;Regős János;Kaposi László;

- Virulens amatőrök

Forráshiányosan ugyan, de nagy aktivitással működik az amatőr színjátszás. Fesztiválok, gálaestek sora jelzi ezt, és a műfajból a gyerekek, a gimnazisták, egyetemisták és a felnőttek is kiveszik a részüket.

Aki azt gondolná, hogy az amatőr színjátszás divatja elmúlt,  nagyon is téved. Sokunk gyerekkorának, diákéveinek része az amatőr színházi lét. Én is emlékszem korszakos tanár-rendezőkre, például Bicskei Gáborra, Máté Lajosra, vagy éppen a kilencven éves Debreczeni Tiborra. A műfaj azonban ma is létezik, gyerek, diák és felnőtt színjátszó csoportok alakulnak és szűnnek meg. Az ágazat Regős János, a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke szerint ma is virulens, még akkor is ha elég nagy a fluktuáció. A felnőtt színjátszó csoportok többsége vidéki és határon túli. A műhelyszerűen működő csoportok közé tartozik például a győri RÉV, és a Celldömölki Soltis Lajos Színház, léteznek falusi színjátszókörök, illetve alkalmi produkciót létrehozók, valamint Regős szerint éledezőben van újra az egyetemi színjátszás, gondoljunk csak Debrecenre, Veszprémre, vagy Pécsre. Az elnök arról is beszélt a Népszavának, hogy ez a terület évek óta forráshiányos, de ígéretet kaptak a minisztériumról tervezhető, évi állandó 15 milliós támogatásra, amelyekből a fesztiválokat és más kiadásokat fedeznék.   

Kaposi László drámatanár, rendező, a Magyar Drámapedagógiai Társaság vezetője arról beszélt, hogy az amatőr színjátszás a gyerekeknél kezdődik. Ezeknek a csoportoknak a többsége iskolai keretek között működik, de léteznek civil, vagy egyházi fenntartású társaságok is. Nagyon fontos a vezető személyisége, ez igaz a felnőttekre is, ő motorja, a mozgatója az adott csapatnak. A gyerekek megmutatkozásának a fő fóruma a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Fesztivál, melyet idén Debrecenben rendeztek, jövőre pedig Szeged lesz a helyszíne. November elején rendezik meg a gyerekek, a diák és a felnőtt csoportok győzteseinek a seregszemléjét, a FESZT-FEST – Feszivál-nyertes Előadások Fesztiválját a MU Színházban, ahol mások mellett fellép a Füleki Gimnázium és a Csemadok Alapszervezet Apropó Kisszínpada a határon túliakat pedig a Nagykikindai József Attila Színjátszó Csoport képviseli. 

Hatvanéves csapatA Hevesi Sándor Színtársulat 1958 októberi megalakulását követően folyamatosan Budapesten működő amatőr - nem hivatásos státuszú - csoport. A társulat annak idején a HVDSZ égisze alatt kezdte működését az azóta lebontott egykori Majakovszkij utcai székházban. 1996 és 2008 között a Belügyminisztérium társulataként a BM Duna Palota volt az otthona. Később a LÁNG Művelődési Központban találtak otthonra. A 60 év a alatt közel kétszázan fordultak meg a társulatban. Jelenleg huszonegy tagjuk van. A társulat fennállásának 60 éve alatt három vezetője, rendezője volt. A társulatalapító Radványi Sándornak azonban csupán alig több, mint fél év jutott. Zala Kornélia 1959 derekán újjászervezte a csoportot és 34 éven át vezette azt. 1992-ben Rácz Ferenc vette át tőle a stafétabotot, amit mind a mai napig a kezében tart. A társulat hatvan éves születésnapi gálaműsorát október 27-én este hatkor tartják a Láng Művelődési Központ színháztermében.    

A XX. század második felében kiugróan magas volt az öngyilkosságok száma Magyarországon. Rendőrségi felvételeken és tudományos írásokon keresztül ezt dolgozza fel az OSA Archívum kiállítása.