Csehország visszahívja egyik diplomatáját rijádi nagykövetségéről, tiltakozásul Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki újságíró meggyilkolása ellen, esetleges további lépéseit pedig egyeztetni fogja az Európai Unióval – közölte Tomás Petrícek cseh külügyminiszter szerdán Prágában.
Az MTI azt írja, a cseh diplomácia vezetője a CTK hírügynökség jelentése szerint szerdán hivatalába kérette Szaúd-Arábia prágai nagykövetét, és a Hasogdzsi-ügy napirendre került a cseh képviselőházban is.
A miniszter úgy vélte: az a tény, hogy a gyilkosságra egy konzulátuson került sor, a nemzetközi diplomáciai szabályok megsértése. Csehország követeli, hogy a hatóságok részletesen vizsgálják ki az ügyet és büntessék meg a felelősöket.
A Hasogdzsi-ügy a nap folyamán a cseh parlamenti alsóházban is napirendre került. A felszólaló képviselők élesen bírálták, elítélték az újságíró meggyilkolását, és felvetették, hogy Csehország korlátozza fegyverkivitelét Szaúd-Arábiába. Bár az érintett cseh vállalatok elutasítják ezt a lépést, Petrícek nem zárta ki, hogy Prága mégis megteszi.
Szankciókat helyezett kilátásba Franciaország
Ugyancsak szerdán a francia kormányszóvivő tudatta: Franciaország szankciókat foganatosít, amennyiben bebizonyosodik a szaúdi vezetés felelőssége Dzsamál Hasogdzsi megölésében, és a tényeket a francia titkosszolgálatok is alátámasztják.
Benjamin Griveaux úgy fogalmazott, hogy amíg mindez nem teljesen bizonyított, és amíg a tényeket nem támasztják alá a titkosszolgálataik, addig nem hoznak döntéseket.
A francia elnöki hivatal korábban azt közölte, hogy nem akar „semmilyen elsietett döntést” hozni a Szaúd-Arábiával fenntartott kapcsolatokban, és felszólította Rijádot arra, hogy „hiteles vizsgálatot folytasson le a tények, és minden felelősség tisztázására”, amelyeket az Elysée-palota egyébként „nagyon súlyosnak” minősített.
Franciaországban a baloldal szerda délután élesen bírálta a nemzetgyűlésben a francia kormányt, amiért „elképesztő módon hallgat” az ügyben. A szocialisták mindenekelőtt a Rijáddal kötött fegyvereladási szerződések felfüggesztését követelték. Valérie Rabault, a szocialisták nemzetgyűlési frakciójának vezetője szerint „Franciaország épp most veszti el a hitelét” az emberi jogok terén.
Spanyolország nem szünteti be a fegyvereladást
Pedro Sánchez spanyol kormányfő Madridban, a parlament ülésén közölte: Spanyolország nem mondja fel a hatályban lévő fegyvereladási szerződéseit Szaúd-Arábiával.
A miniszterelnök „szörnyű bűncselekménynek” nevezte Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki az újságíró meggyilkolását, követelve az ügy kivizsgálását és hangsúlyozva, hogy az „igazságszolgáltatásnak a törvény teljes erejével kell lesújtania” a felelősökre.
Hozzátette, hogy a hatályos fegyvereladási szerződések teljesítése munkahelyeket jelent, és azt mondta, júniusban hatalomra került kormánya nem kötött új megállapodás Szaúd-Arábiával, és nincs is folyamatban újabb szerződéskötés.
Azt mondta, az előző, konzervatív kormány kötötte meg az érvényben lévő szerződéseket, amelyek mind megfelelnek a spanyol és nemzetközi előírásoknak, jogszabályoknak, és amelyeket a szocialista kormány tiszteletben tart.
A spanyol kormányfő parlamenti beszámolóját a témában a baloldali Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) pártszövetség, valamint a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) nevű nacionalista párt kezdeményezte. Mindketten a spanyol fegyvereladások azonnali beszüntetését követelték a kormánytól.
Előbbi vezetője, Pablo Iglesias szerint a spanyol kormánynak „alternatív vásárlót” kellene keresnie Szaúd-Arábia helyett a szerződésben foglalt hadiipari termékekre. Amennyiben ilyet nem találnak, úgy a költségeket az államnak kellene vállalnia – tette hozzá felszólalásában.
Az ülés idején a parlament épületénél tüntetett az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet, Oxfam nemzetközi segélyszervezet, és a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet a fegyvereladások leállításáért. Szaúd-Arábiból pedig épp ezen a napon egy bizottság érkezett az andalúziai San Fernandóban található Navantia hajógyárba, amely öt hadihajót gyárt számukra 1,8 milliárd euró értékben.