Csehország;Franciaország;Szaúd-Arábia;

- Hasogdzsi-ügy: Csehország bekérette a nagykövetet, Franciaország szankciókat fontolgat

Korábban az amerikai külügyminiszter bejelentette: az Egyesült Államok megvonja a vízumot azoktól, akik felelősek a szaúdi újságíró haláláért.

Csehország visszahívja egyik diplomatáját rijádi nagykövetségéről, tiltakozásul Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki újságíró meggyilkolása ellen, esetleges további lépéseit pedig egyeztetni fogja az Európai Unióval – közölte Tomás Petrícek cseh külügyminiszter szerdán Prágában.

Az MTI azt írja, a cseh diplomácia vezetője a CTK hírügynökség jelentése szerint szerdán hivatalába kérette Szaúd-Arábia prágai nagykövetét, és a Hasogdzsi-ügy napirendre került a cseh képviselőházban is.

„Tájékoztattam a (szaúdi) nagykövetet a Cseh Köztársaság álláspontjáról. Számunkra az újságíró elleni támadás elfogadhatatlan. Szabad társadalom nem létezhet független sajtó nélkül. Dzsamál Hasogdzsi erőszakos halálát az isztambuli szaúd-arábiai konzulátuson soha semmivel sem lehet megindokolni”– mondta Petrícek újságíróknak a találkozó után.

A miniszter úgy vélte: az a tény, hogy a gyilkosságra egy konzulátuson került sor, a nemzetközi diplomáciai szabályok megsértése. Csehország követeli, hogy a hatóságok részletesen vizsgálják ki az ügyet és büntessék meg a felelősöket.

A Hasogdzsi-ügy a nap folyamán a cseh parlamenti alsóházban is napirendre került. A felszólaló képviselők élesen bírálták, elítélték az újságíró meggyilkolását, és felvetették, hogy Csehország korlátozza fegyverkivitelét Szaúd-Arábiába. Bár az érintett cseh vállalatok elutasítják ezt a lépést, Petrícek nem zárta ki, hogy Prága mégis megteszi.

Szankciókat helyezett kilátásba Franciaország

Ugyancsak szerdán a francia kormányszóvivő tudatta: Franciaország szankciókat foganatosít, amennyiben bebizonyosodik a szaúdi vezetés felelőssége Dzsamál Hasogdzsi megölésében, és a tényeket a francia titkosszolgálatok is alátámasztják.

Benjamin Griveaux úgy fogalmazott, hogy amíg mindez nem teljesen bizonyított, és amíg a tényeket nem támasztják alá a titkosszolgálataik, addig nem hoznak döntéseket.

„Abban az esetben, ha Szaúd-Arábia felelőssége bebizonyosodik, levonjuk a következtetéseket és szankciókat foganatosítunk, nem kizárólagosan a fegyverek terén”– tette hozzá.

A francia elnöki hivatal korábban azt közölte, hogy nem akar „semmilyen elsietett döntést” hozni a Szaúd-Arábiával fenntartott kapcsolatokban, és felszólította Rijádot arra, hogy „hiteles vizsgálatot folytasson le a tények, és minden felelősség tisztázására”, amelyeket az Elysée-palota egyébként „nagyon súlyosnak” minősített.

Franciaországban a baloldal szerda délután élesen bírálta a nemzetgyűlésben a francia kormányt, amiért „elképesztő módon hallgat” az ügyben. A szocialisták mindenekelőtt a Rijáddal kötött fegyvereladási szerződések felfüggesztését követelték. Valérie Rabault, a szocialisták nemzetgyűlési frakciójának vezetője szerint „Franciaország épp most veszti el a hitelét” az emberi jogok terén.

Dzsamál Hasogdzsi AFP

Spanyolország nem szünteti be a fegyvereladást

Pedro Sánchez spanyol kormányfő Madridban, a parlament ülésén közölte: Spanyolország nem mondja fel a hatályban lévő fegyvereladási szerződéseit Szaúd-Arábiával.

A miniszterelnök „szörnyű bűncselekménynek” nevezte Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki az újságíró meggyilkolását, követelve az ügy kivizsgálását és hangsúlyozva, hogy az „igazságszolgáltatásnak a törvény teljes erejével kell lesújtania” a felelősökre.

„Itt és most Spanyolország érdekeit kell védenem”– jelentette ki.

Hozzátette, hogy a hatályos fegyvereladási szerződések teljesítése munkahelyeket jelent, és azt mondta, júniusban hatalomra került kormánya nem kötött új megállapodás Szaúd-Arábiával, és nincs is folyamatban újabb szerződéskötés.

„Ez a kormány nem adott el fegyvert Szaúd-Arábiának”–fogalmazott.

Azt mondta, az előző, konzervatív kormány kötötte meg az érvényben lévő szerződéseket, amelyek mind megfelelnek a spanyol és nemzetközi előírásoknak, jogszabályoknak, és amelyeket a szocialista kormány tiszteletben tart.

A spanyol kormányfő parlamenti beszámolóját a témában a baloldali Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) pártszövetség, valamint a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) nevű nacionalista párt kezdeményezte. Mindketten a spanyol fegyvereladások azonnali beszüntetését követelték a kormánytól.

Előbbi vezetője, Pablo Iglesias szerint a spanyol kormánynak „alternatív vásárlót” kellene keresnie Szaúd-Arábia helyett a szerződésben foglalt hadiipari termékekre. Amennyiben ilyet nem találnak, úgy a költségeket az államnak kellene vállalnia – tette hozzá felszólalásában.

Az ülés idején a parlament épületénél tüntetett az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet, Oxfam nemzetközi segélyszervezet, és a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet a fegyvereladások leállításáért. Szaúd-Arábiból pedig épp ezen a napon egy bizottság érkezett az andalúziai San Fernandóban található Navantia hajógyárba, amely öt hadihajót gyárt számukra 1,8 milliárd euró értékben.

Washington megvonja a vízumot a tettesektőlA szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Szaúd-Arábia csak szombaton ismerte be, hogy Hasogdzsi meghalt a főkonzulátus épületében. A szaúdi magyarázat szerint az újságíró dulakodás közben vesztette életét, török sajtóbeszámolók szerint viszont brutális módszerekkel meggyilkolták. Miközben Párizs, London és Berlin vasárnap az újságíró „elfogadhatatlan” halála körülményeinek „sürgős tisztásását” sürgette, Donald Trump amerikai elnök kedden „a valaha volt legrosszabb fedőakciónak” nevezte a szaúdi hatóságok magyarázatát Hasogdzsi megölésére. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok megvonja a vízumot mindazoktól, akik felelősek a szaúdi újságíró haláláért.

Korábban arról szóltak a hírek, hogy a Fehér Házba is küldtek gyanús csomagokat, ezt azonban cáfolták.