;

korrupció;ellenzék;október 23;Hadházy Ákos;

- Ellenzéki tüntetések: más téma kell a nagyobb tömeghez

Civil tüntetésnek túl politikai, politikai tüntetésnek túl civil – így minősítették elemzők az ellenzék október 23-ai demonstrációját.

Orbán Viktor kormányfő már a májusi európai parlamenti választásra készül – kommentálta lapunknak Reiner Roland, az Integrity Lab elemzője a miniszterelnök ünnepi beszédét. Hozzá hasonlóan Kiss Ambrus, a Policy Agenda politológusa is arra mutatott rá, hogy Orbán Viktor ezúttal sem beszélt az ellenzékről. Már 2014 óta megfigyelhető: Orbán úgy választja meg ellenfeleit a beszédében, hogy ez ne vonatkozzon a belpolitikára – tette hozzá.

Egyébként sem a központi, sem pedig az ellenzék által szervezet tüntetéseken nem voltak sokan. Reiner szerint ennek több oka is lehet: a hosszú hétvége miatt például sokan kimozdultak otthonról, ráadásul és az idő sem volt kellemes. A választók fél évvel az országgyűlési voksolás után és néhány hónappal az EP-választás előtt nem érzik úgy, hogy tétje lenne ezeknek a politikai eseményeknek - fogalmazott.

– A közös ellenzéki tüntetésnek abból a szempontból nem volt dinamikája, hogy nem felháborodás miatt vonultak utcára az emberek. Nem tegnap vették ugyanis észre, hogy a jelenlegi kormány korrupt és az uniós források nagy részét ellopják – tette hozzá Kiss Ambrus.

Érdemes megemlíteni, hogy a Hadházy Ákos-féle ellenzéki tüntetésen nem a megszokott „első vonalas” politikusok vettek részt. A szervezőn kívül Márki-Zay Péter Hódmezővásárhely, illetve Lengyel Róbert Siófok polgármestere szólalt fel, a szocialisták Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettest, a Demokratikus Koalíció Ráczné Földi Judit elnökségi tagot, míg a Párbeszéd Jávor Benedek EP-képviselőt delegálta. Rajtuk kívül egy civil aktivista, Tarnay Kristóf Ábel, valamint Lukácsi Katalin egykori KDNP-s politikus beszélt.

Az „első vonalas” politikusok jellemzően máshol szólaltak fel: Gyurcsány Ferenc saját pártjának születésnapját ünnepelte, Karácsony Gergely és Tóth Bertalan szocialista pártelnök a Nagy Imre-szobornál emlékeztek meg. – A Hadházy-féle tüntetésen koncepciónak tűnt, hogy a kevésbé ismert, viszont alapvetően korrupcióval foglalkozó politikusok szólaljanak fel: ez közelebb vitte a rendezvényt ahhoz, hogy nem direkt pártpolitikai, hanem ügyfókuszú a tüntetés. Ez azonban nem tett jót a mozgósításnak – mondta Reiner. A kevésbé ismert politikusok mellett viszont egyértelmű „fő felszólaló” tudott lenni Hadházy és Márki-Zay is, tehát saját szerepüket jobban tudták hangsúlyozni, mintha például pártelnökök után szólaltak volna fel.

– Ez civil tüntetésnek túl politikai, politikai tüntetésnek túl civil volt. Évek óta azt látjuk, hogy a korrupció valójában nem mozgat meg sok embert, hiába van egy keménymag, amely mindenhol ott van. Hiába támogatja elviekben a magyarok túlnyomó többsége magát az Európai Ügyészséget, fő témaként nem fog működni – hangsúlyozta az Integrity Lab elemzője.

Kiss Ambrus egyetértett kollégájával: szerinte is jó ügy az Európai Ügyészséghez való csatlakozás, de a választóknak ez nem elég. – Az országgyűlési választás a pártokról szól, ezt nem lehet feladni – vélekedett.

LMP, Jobbik: identitásválság– A tandíj-ellenesség fő célcsoportja az egyetemi hallgatóság, őket viszont egy négynapos hétvége utolsó napján kifejezetten nehéz mozgósítani. Ráadásul az LMP jellemzően ritkán szervez ilyen jellegű megmozdulásokat – legutóbb, március 15-én is egy konferenciával emlékeztek meg a nemzeti ünnepről – ezzel indokolta Reiner, hogy az LMP eseményei viszonylag kevés embert mozgattak meg. Ami viszont feltűnő volt a szakértő szerint, hogy a többi tüntetéshez képest jóval több fiatal volt a megmozduláson, ez vélhetően a témának és Puzsér Róbert felszólalásának volt köszönhető. Kiss Ambrus szerint az LMP magának akar bizonyítani, hogy még léteznek. – Az útkeresésében könnyen leamortizálódik az aktivista, támogató sereg, ezt láttuk kedden is – fogalmazott. A politológus szerint a Jobbik pedig főként a Mi Hazánk Mozgalom ellen küzd. Az utcai akcióik – mondta Kiss – arról szóltak, hogy megmutassák: még mindig radikálisak és ezzel talán megállítják az elvándorlást, vagy talán vissza is csábítanak tagokat, támogatókat Toroczkai Lászlóéktól.

Csütörtök délután, háromnegyed egyre várja Ignatieff rektor a diákokat az egyetem auditóriumába.