Az OnSight nevű program a NASA Curiosity marsjárójának fényképeit felhasználva háromdimenziós felszínmodellt alkot, ezzel lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a robot által felfedezett valós dűnék és völgyek között sétáljon - írta a csillagaszat.hu.
A Microsoft és a JPL Ops Lab együttműködésével készült szoftver célja, hogy a kutatókat közelebb hozza a terepmunka élményéhez. A Földet vizsgáló geológusokkal szemben, akik szemtől szemben állhatnak a tereppel, a “marsi” geológusoknak nehezebb elképzelni a környezetüket csupán kétdimenziós felvételek alapján.
A Mars geológiájának tanulmányozásán túl a szoftver lehetőséget ad arra, hogy a kutatók a Marson bárhol “találkozzanak” egymással, avatarjaikkal sétáljanak, mutogassanak és kommunikáljanak egymással. A jövőben az OnSight-ba bekerül a Mars 2020 rover is, valamint más extrém környezeteket is vizsgálhatnak vele, amelyeket nehéz meglátogatni. A csapat azon is dolgozik, hogy a szoftver nagyközönség számára is elérhető verziójával is előálljon.
A NASA Év Szoftvere díját minden évben a legjobb NASA fejlesztésű program kapja meg.