rendőrség;hajléktalanok;szabálysértés;

- Csak előkerültek a rendőrök a hajléktalanok vegzálására

Egy nap alatt kiosztották az első bő kéttucatnyi figyelmeztetést az otthontalanoknak azért, mert az utcán élnek. Az aluljárók után a kiserdőkben folytatódnak a razziák.

Hétfő éjfélig huszonhét embert figyelmeztetett a rendőrség az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt – közölte a Népszava kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság. Mint arról többször is írtunk, hétfőn lépett életbe az a törvény, amely megtiltja „a közterületek életvitelszerű használatát”, azaz gyakorlatilag a hajléktalanságot.

Az új szabályok szerint, ha az otthontalan a rendőri felszólítás ellenére sem hagyja el az „elkövetés” helyszínét, nem megy hajléktalanszállóra, akkor szabálysértési őrizetbe vehetik, és végül akár elzárásra is büntethetik. Ha a hajléktalan odébb áll, de 90 napon belül negyedszer is felszólítják, akkor rögtön őrizetbe veszik, előállítják, ingóságait elveszik, „tárolhatatlan” holmijait megsemmisítik.

A rendőrség a sokat bírált szabályozás életbe lépése napjának reggelén és délelőttjén még visszafogott volt, később azonban többször is bevetette a hajléktalanok elleni új „fegyvert.” A Deák téri aluljáróban például hétfő reggel még féltucat hajléktalan aludt, este viszont már máshol húzták meg magukat. Az aluljáróban egyetlen otthontalan maradt, akitől megtudtuk: a rendőrök figyelmeztették az ott „élőket”, akik ezután gyorsan távoztak. A helyzetről sokat elárul az is: míg hétfő reggel elvétve láttunk rendőrt, kedden már legalább öt járőrpár cirkált az aluljáróban.

Az Oktogonhoz közeli egyik téren rendőrökkel nem, hajléktalanokkal viszont találkoztunk kedden. Két férfi – tömött szatyrok társaságában – egy padon üldögélt. Kérdésünkre, hogy a rendőrök intézkedtek-e ellenük hétfő óta, mindketten a fejüket rázták. „Egyelőre nem” – állapította meg a fiatalabb férfi, aki az új hajléktalanellenes törvényt minősítve gyorsan hozzátette: „Engem nem érint, de nem is érdekel.” Magyarázata szerint a rendőröknek semmi okuk arra, hogy bármit is tegyenek. „Nem alszom, fent vagyok, beszélgetek. Éppen egy verset készültem elmondani” – intett fejével a társa felé.

Misetics Bálint, a hajléktalan emberek méltóságáért és a lakhatáshoz való jogért küzdő A Város Mindenkié csoport képviselője lapunknak elmondta, az érintettektől több jelzést is kaptak: a rendőrök kilátásba helyezték, hogy elbontják a külső területeken lévő kunyhókat. Az eljárás jogsértő lenne – hangsúlyozta. Nem tud olyan esetről, hogy ez ténylegesen megtörtént volt. Ha a rendőrök mégis kísérletet tesznek rá, akkor – mondta Misetics Bálint – „erőszakmentes ellenállással fogunk válaszolni”.

Visszafogott brüsszeli reakcióMagyarország, akár csak a többi tagállam, az EU polgárok szociális jogait tartalmazó Szociális Jogok Európai Pillérének elfogadásakor vállalta, hogy megfelelő menedéket és szolgáltatást nyújt a hajléktalanoknak annak érdekében, hogy elősegítse társadalmi beilleszkedésüket. A hajléktalanokkal való bánásmódnak ezt a vezérlőelvet kell követnie. Így reagált lapunknak az Európai Bizottság szóvivője arra a kérdésre, hogy a hajléktalanságot betiltó rendelet megfelel-e az uniós értékeknek és emberi jogi normáknak. Christian Wigand hozzátette: a szerződések őreként működő brüsszeli testület megítélése szerint a magyar alkotmány júniusi módosítása — amely büntethetővé teszi a hajléktalanságot — valószínűleg nem ütközik az EU jogszabályaiba.

A kormánypártok úgy egyengetik a Jobbikon belüli konfliktusokat, mint a curlingkő útját a seprő sportolók – állítják fideszes politikusok. Van aki bevallotta: jól szórakozik a párt belharcait látva.