– Nem kis munkánk volt benne, hogy egy szintre hozzuk a Jobbikot és a baloldalt, és így biztosítsuk be a fölényes győzelmünket. Egyáltalán nem fogok örülni, ha a Jobbik szétesik és ez a rendszer megbomlik, mert ez nekünk egy kényelmes helyzet volt – mondta saját választókörzetéről egy megyei jogú város volt fideszes polgármestere, amikor a Jobbik válságával kapcsolatban kérdeztük a véleményét.
Az önmagát egykor radikálisként meghatározó párt ugyanis hiába érte el eddigi legjobb eredményét a választáson, mégis válságba sodródott április 8. után.
A krízist azonban a jobbikosok szerint nem csak a vesztes választások utáni – természetesnek tekinthető – feszültség okozza, hanem a Fidesz aknamunkája is. Ezzel néhány kormánypárti képviselő is egyetértett. – Ez olyan, mint a curling: a kő tehetetlenül csúszik a jégen miután meglökted, de alaposan rá tudsz segíteni, hogy éppen melyik követ lökje meg. Most szerintem mi egyengetjük az utat a Jobbik bomlása előtt - élt a politikus egy sporthasonlattal.
– Toroczkaiék kiválása is a Fidesz műve volt, Volnerék balhéját igazából egy kicsit későbbre vártam személy szerint, de lehet, a Fideszben úgy gondolták: mostanra időzítik, hogy nehogy több szó essen a kongresszusunkon elfogadott új stratégiánkról – mondta egy jobbikos vezető. A stratégia lényege, hogy a Jobbik innentől a „rendszer ellenállóinak” definiálja magát, ez konkrét politikai tettekben még nem realizálódott. Érdekes, hogy korábban a Mi Hazánk egyik alapítója is elismerte lapunk munkatársának, hogy tisztában vannak vele: a Fidesznek érdeke a mozgalom jelentőségének felnagyítása a nyilvánosságban, ezért számol be róluk rendszeresen a kormánymédia.
A Fideszt sejti a válság (a krízis folyamatáról részletesen a keretes írásunkban olvashat) háttérében több kormánypárti politikus is. - Ezt Orbán Viktor szervezi, nekem nincs kétségem efelől – fogalmazott egy kormányzati pozícióban lévő forrásunk. A már idézett egykori polgármester is azt mondta, „erősen rásegítenek a Jobbikban zajló folyamatokra”, bár szerinte a válság önmagától alakult ki.
Hozzá hasonlóan mások is úgy látják a párton belül, hogy nem feltétlenül kedvez a Fidesznek a Jobbik szétesése, mert a hosszú távú következmények nehezen jósolhatók meg. Az egyik budapesti kormánypárti politikus szerint például az lesz a közvetlen következmény, hogy a Jobbik biztosan nem szerez három mandátumot a jövő évi EP-választásokon, de még a két hely elnyerése is gondot okozhat.
Többen is megemlítették, hogy a párt alól most éppen az a vidéki aktivistahálózat tűnhet el, amely a Jobbik erejét adta. - A szocik teljesen eltűntek vidéken, a Jobbik éveken keresztül erősen jelen volt, de ha a parlamenti frakció légüres térbe kerül és a helyiek elfordulnak tőlük, akkor annak beláthatatlan következményei lehetnek - mondta egy képviselő.
Egy kormánytag csak annyit mondott kérdésünkre, hogy „rendkívül jól szórakozik” a Jobbikban történteken, szerinte „most csak az történik, hogy azok a nácik, akik rájöttek, hogy nem lehetnek nyíltan nácik, összevesztek azokkal, akik továbbra is nyíltan nácik szeretnének maradni”.
Hétfőn egyébként a parlamentben a kormánypárti képviselők rendre úgy reagáltak a Jobbikos felszólalásokra, hogy a (mérsékelt) radikálisok témái megegyeznek az LMP által felvetettekkel, így „a két párt már biztosan egyeztetett egymással”. - A Fidesz most megpróbálja úgy beállítani a helyzetet, hogy van két fuldokló, akik egymásba kapaszkodva próbálnak túlélni és valljuk be, ebben pillanatnyilag van is igazság – mondta erre egy LMP-s képviselő.