A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai egy panelbeszélgetésen nyilvánosan is elismerte, 2017 óta építik a cenzúrázott keresőt Kínának - írja az Engadget. Mint a hírt kiszúró hvg.hu felidézte, augusztus elején komoly felháborodást okozott a hír, mi szerint a kínai piacra egy olyan keresővel törne be a cég, ami cenzúrázza a rezsimnek nem tetsző találatokat - így például nem lehet vele az emberi jogokra és hasonlókra keresni. A Google sokáig hallgatott a dologról, és munkatársait is erre kényszerítette.
A csöndet szeptember végén Keith Enright, a cég adatvédelmért felelős igazgatója törte meg, aki az amerikai szenátus Kereskedelmi, Energiaügyi és Szállítási Bizottsága előtt elmondta: valóban létezik a Dragonfly nevű projek. Enright akkor állította, nem tudja, mit takar a név. Pichaikeddi nyilatkozata alapján azonban kiderült: pontosan azt, amit pletykáltak róla.
A cégvezető azzal védte az elnyomás egy eszközének fejlesztését, hogy az nem tesz egyebet, mint törvénytisztelő módon tájékoztatja az embereket. Vagyis igaz, hogy ha az emberek a Tienanmen téri vérengzésre keresnek, jobb esetben is átnevelő táborba kerülnek, vagy többé nem utazhatnak, de ha a rák gyógymódjaira kíváncsiak, akkor az eddiginél megbízhatóbb tudáshoz jutnak. A rákot Pichai hozta fel példának, annak ellenére, hogy az orvosok nem győznek figyelmeztetni az internetes öndiagnosztizálás életveszélyes következményeire.
A CEO azt is hozzátette: amúgy nagyon jól állnak a projekttel, az már az esetek 99 százalékában "jól" teszi a dolgát. Végül pedig azzal védte a Dragonfly fejlesztését: "tudni akartuk, milyen lenne Kínában lenni", ami azért mégis egy rendkívüli piac.