bevándorlók;Závada Pál;Nick Thorpe;

- „Lehetsz új szomszéd te is, lehetek bármikor én is”

Bevándorlók hétköznapi tárgyai mindannyiunk hétköznapjainak részévé lettek

„Ki hitte volna, hogy ilyen idők köszöntenek ránk? Ki gondolta volna, ráadásul itt a nagy Vásárcsarnokban, amely fennállásának 120 éve óta különleges tanúja a Közép-Európa számos nációjához tartozók eladóként vagy vevőként való rendszeres visszatérésének, vagy akár a városban való letelepedésének, valamint a Nyugat-Európai, vagy a világ egyéb tájáról való utasok idelátogatásának, ki gondolt volna olyan ostobaságot, hogy a külföldről érkezőt, bárki legyen is, rögtön a gyanakvás, a megvetés, a kirekesztés illesse, ne pedig az udvariasan nyitott vendégszeretetet előzékeny gesztusa?” – Závada Pál író e szavakkal nyitotta meg a Mesélő tárgyak című kiállítást a Vámház körúti Vásárcsarnokban.

Az Új szomszédaink – Sokszínű Ferencváros című projekt keretében készült fotóinstalláció tizenöt képet prezentál, a kerület új lakóinak, „új szomszédainak” egy-egy személyes tárgyáról. A tizenöt tárgy tizenöt történetet is hordoz, amelyeket megismerve a néző saját emlékeit is felidézheti. A Nyugat-Afrikából származó táska, az egyiptomi focimez, vagy a szíriai kávéfőző mellett épp úgy állhatna akár nagyanyánk csipketerítője vagy étkészlete. A tárgyválogatás a kulturális sokszínűségre, a közösségek erejére, s az egymás iránti nyitottságra is felhívja a nézők figyelmét, ahogy azt tette Nick Thorpe a BBC tudósítója is megnyitó beszédében, kiemelve a másik iránti tisztelet és az ily módon összefonódó sorsok jelentőségét. S hogy miért is érdemes egy folyton változó városi lakókörnyezetben a szomszéd – a kezdetben talán idegen – felé fordulni, megismerni a történetét, s párbeszédet kialakítani? Závada Pál e kérdésre is megadta a választ: bármelyikőnk bármikor válhat az új szomszédaink egyikévé. Lehetsz új szomszéd te is, lehetek bármikor én is.  

InfoMesélő tárgyak, (Új szomszédaink – Sokszínű Ferencváros című projekt) Vámház körúti Vásárcsarnok, Nyitva: november 10-ig.
KözösségérzésA Ferencvárosi Közösségi Alapítvány ​június elején indította el “ÚJ SZOMSZÉDAINK – SOKSZÍNŰ FERENCVÁROS” című projektjét. Céljuk, hogy lehetőleg személyes hangú interjúkon keresztül is jobban megismerjék a IX. kerületben élő külföldieket és tapasztalataikat, hogy feltérképezzék azokat a helyszíneket, szervezeteket és programokat, amelyekhez már kötődnek, illetve amelyek kötődnek hozzájuk.   

Az idei Berlinale egyik legjobb filmje volt a Lars Kraume rendezte A néma forradalom, mely számos pontján kapcsolódik az 1956-os magyarországi forradalmi eseményekhez. A most már a hazai mozikban is pörgő alkotás rendezője telefonon adott interjút a Népszavának.