labdarúgás;Észtország;Marco Rossi;

- A bennmaradás a tét - Rossi jól összerakta a csapatot

A magyar labdarúgó-válogatottnak akkor marad reális esélye a C-csoportú tagság megőrzésére, ha nyer Észtországban.

Győzni kell hétfő este Észtországban (Tv: 20:45, M4 Sport), ha a magyar labdarúgó-válogatott szeretne nagyot lépni a bennmaradás felé a C csoportban. Marco Rossi szövetségi kapitány együttese az európai rangsor alapján az első helyen volt kiemelt, de nagyon elvakultnak kellett lenni ahhoz, hogy valaki komolyan azt gondolja, a magyarok képesek Finnországot és Görögországot is megelőzni. A csoportkör felénél úgy tűnik, mindkét rivális a magyarok előtt zárhatja a sorozatot, ami után nem azt kell számolgatni, hogyan juthat tovább a nemzeti együttes (szükséges hozzá három győzelem, Finnországnak kétszer ki kell kapnia, az eddig nulla pontos Észtország vegyen el pontot vagy pontokat a finnektől vagy görögöktől), hanem minden energiával koncentrálni illene a bennmaradás kivívására.

Pénteken Athénban a magyarok végig jól küzdöttek, a találkozó nagy részében egyenrangú ellenfelei voltak a görögöknek, ám a helyzeteiket nem használták ki, míg a hazaiak éltek az egyetlen lehetőséggel. Régi közhely, ettől még igaz, a futballt gólra játsszák.

Rossi jól összerakta a csapatot erre a meccsre, az RB Leipzig honosított védője, Willi Orbán (vagy Orbán Willi) is jól mutatkozott be a védelem tengelyében. Bár a görög gól előtt hibázott, több remek szerelése volt, és jelenlétének köszönhetően sokkal stabilabb lett a védelem. A társakkal még össze kell szoknia, de joggal bízunk benne, hogy ez sem okoz gondot a 25 éves kora ellenére már rutinosnak mondható védőnek. 

Az olasz szövetségi kapitány meccs utáni nyilatkozata sokat ront az összképen: a szakember arról beszélt, hogy a görög futballisták büntetlenül „karatéztak” a mérkőzésen és az utolsó percben a tizenhatoson belüli kezezés miatt egy tizenegyest is számon kért a játékvezetőn. Ezzel pedig fölmenti a játékosokat, és arról nem esik szó, ami a lényeg: a magyar válogatott erőlködés nélkül eljutott a görög tizenhatosig, az ígéretesen induló támadásait azonban az esetek többségében még ígéretes helyzettel sem tudta befejezni. És ez nem a játékvezető hibája, aki mindkét oldalra tévedett, hiszen Fiola Attila és Kovács István is előszeretettel és többször használta a könyökét az ellenfél megfékezésére.

Az észtekkel eddig négyszer találkozott a magyar nemzeti csapat, és háromszor nyert, egyszer kikapott. Első alkalommal 2003-ban az Üllői úton barátságos találkozón mindössze 450 néző előtt nyertek 1-0-ra az észtek, utána jött a magyar sikersorozat: 2004-ben a Király Kupa elnevezésű felkészülési tornán 5-0-ra nyertek a magyarok, majd a 2014-es brazíliai világbajnokság selejtezőiben idegenben 1-0-ra, Budapesten pedig 5-1-re győztek a magyarok.

A Nemzetek Ligájában az észtek még nem szereztek pontot, pénteken a 90. percben kapott góllal szenvedtek 1-0-s vereséget a csoportot három forduló után száz százalékos teljesítménnyel vezető Finnországtól. Észtország mindhárom NL-találkozóját egyaránt 1-0-ra veszítette el (a finnektől idegenben és hazai pályán, a görögöktől pedig otthon kapott ki). A magyar mérleg kicsivel jobb, egy győzelem, két vereség. A csoport utolsó helyezettje fogadja az utolsó előttit. Nagyon rózsaszínnek kell lenni annak a szemüvegnek, amelyen keresztül nézve a magyarok jelen pillanatban is versenyben vannak a feljutásért…

Így áll a magyar csoportC-liga, 2. csoport: 1.Finnország 9 pont, 2. Görögország 6, 3. Magyarország 3, 4. Észtország 0. Minden csoportból az első helyezett feljut a B-ligába és versenyben marad az Európa-bajnoki részvételt érő négy helyért, az utolsó kiesnek a legalsó osztályba, a D-ligába. Elképzelhető, hogy a csoport második helyezettje is szerepelhet a rájátszásban az Eb-ért, de ez csak a selejtezők után (melyek jövőre lesznek és még a sorsolás sem készült el) dől el.

A magyar küldöttség további tíz érmet szerzett a nyári ifjúsági olimpián, Buenos Airesben.