Bioritmus;sportsérülés;

- Ha sportol, megsérülhet – Így kezelje az 5 leggyakoribb fájdalmat

Aki rendszeresen sportol, akár hobbiszinten, könnyen megsérülhet. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a leggyakoribb sportsérülések kezelési lehetőségeiről beszélt.

Isiász

Bár az isiászt – vagyis ülőideg-gyulladást, ülőidegzsábát – a modern kor, az ülő ember betegségének nevezik, sportolóknál is előfordul. A derékfájdalommal, zsibbadással járó, lábba kisugárzó fájdalmat okozó tünetegyüttes főként olyan sportoknál szokott előfordulni, amelyek előrehajló pozíciót követelnek meg, például a kerékpározás. A törzs csavarodásával járó sportok is rizikófaktornak számítanak, így többek közt a golf és a tenisz is. Egyes esetekben a pihenés, az óvatos nyújtás és a hason fekvés segít a tünetek kezelésében, de ha a komoly fájdalom nem szűnik, ha akadályozza az egészséges működést, a mozgást, például izombénulás vagy széklet-, vizelet visszatartási képtelenség lép fel, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert lehet, hogy porckorongsérv áll a háttérben.  

Combhajlító izom húzódása

A comb hátsó részében végigfutó combhajlító izom könnyen meghúzódik. Ennek oka leginkább a nyújtás hiánya vagy annak rossz technikája. Tünete elsősorban a comb fájdalma, de a térdben is kialakulhat a fájdalmas érzés. Pihentetés után finom nyújtással és az izmok megerősítésével lehet megelőzni az újabb sérülést, ám ha a fájdalom két hét után sem enyhül, fontos a kivizsgálás.

Tenisz- és golfkönyök

golfkönyök a csuklót a tenyér irányába hajlító izmok túlterhelésével jelentkező könyöktáji fájdalom. Legtöbbször tartós, monoton dobó, hajlító mozdulatok váltják ki, épp ezért a golfozók mellett a tornászok, a kézilabdások, a nehézatléták is veszélyeztettetek. A teniszkönyök szintén meglehetősen gyakori a 30-50 év közötti korosztályban, és nevével ellentétben nem csak a teniszjátékosok szenvedhetnek tőle. Ha teniszezés közben az alkar feszítőizmainak összehúzódása következtében fájdalmassá válik a fonákütés, gyanakodni kell. Ha ugyanis a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek. Amennyiben később állandósul a gyulladás, már a jóval kisebb mozdulatok is fájdalmat okozhatnak. Ajánlott lehet a fájdalmas terület jegelése, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése, gyulladáscsökkentő krémek, helyi gyulladáscsökkentő injekció alkalmazása. Ritkán, a konzervatív kezelés eredménytelensége esetén szükség lehet műtétre is. 

Vállsérülés

Sportolás következtében sokféle sérülést elszenvedhet a váll, az izomhúzódástól, a „kiugráson” át az ínszalag szakadásig. Az atlétikai és erősportágakban különösen nagy terhelésnek kitett ízület főként az izom gyengesége, a rugalmasság és a stabilizáció hiánya miatt sérülhet meg. Ezért a legfontosabb a pontos diagnózis felállítása, ezért és az állapotromlás megakadályozása érdekében érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.

Illusztráció

Térdsérülés

A térd is igen gyakran sérül meg sportolás közben, az egyik leggyakrabban felállított diagnózis a patellofemoralis szindróma. Ennek hátterében állhat esés, túlterhelés, statikai elváltozások, például lúdtalp, felbomlott izomegyensúly és akár egy nem megfelelő sportcipő is. Tünete lehet a fájdalmon túl a térdízület duzzanata is. A pihentetés ebben az esetben is elengedhetetlen, a duzzanatot érdemes jegeléssel kezelni. A felépülés egyik legfontosabb eleme a sportorvos által javasolt kezelés és a környéki izmok megerősítése gyógytornával. 

Muszáj orvoshoz menni

„A sportsérülések, ha nincsenek szakszerűen kezelve, további problémát okozhatnak, egy elhanyagolt eset akár a sportkarrier végét is jelentheti. A terápiában ezért a rizikófaktorok - például a túledzettség, a szorongás, az anatómiai rendellenességek, az alvászavar, a nem megfelelő edzésmódszer és akár sportszer - kiküszöbölésére is koncentrálni kell”- mondta dr. Páll Zoltán.

Az orvos akár a kezelések kombinációját is alkalmazhatja. A konzervatív kezelések között szerepelhet a gyógyszeres, például fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők kezelés és a strukturális is, amikor például porcmátrix alkotóelemeit adagolják többek közt hialuronsav injekcióval. Természetes hatóanyagokat alkalmazó terápia lehet az orvosi kollagén injekció-sorozat. Jól beválhat még a mágneses és a lágylézer, a lökéshullám terápia, illetve fontos a sérülékeny ízület környéki izmok megerősítése gyógytornával – sorolta a FájdalomKözpont sebésze.

Újabb leszállóegység érte el a japán Hayabusa-2 űrszondáról a Ryugu földközeli kisbolygó felszínét: a MASCOT, amely egy “cipősdoboz” alakú és méretű, a kis égitest felszínén “szökkenésekkel” helyet változtatni, barangolni képes robotjármű. Ezzel és a korábban az aszteroida felszínére bocsátott “robotszöcskékkel” már három robotjármű kutatja közvetlenül a kisbolygó felszínét.